Zły początek roku dla Intralot

w Świat, autor:

Intralot opublikował swoje wyniki finansowe za 2020 rok przyznając jednocześnie, że pierwsze kwartały tego okresu to dla firmy duże spadki, które spowodowane były wieloma niespodziewanymi zdarzeniami. Operator odnotował słabe wyniki we wszystkich podstawowych wskaźnikach operacyjnych. 

Spadek przychodów i zysku

Obroty grupy za pierwszy kwartał bieżącego roku były niższe od obrotów z tego samego okresu w 2019 roku o aż 91 milionów euro i tym samym zanotowały spadek o 47. Wynika to przede wszystkim z sytuacji na bułgarskich rynku bukmacherskim. Intralot w ramach umowy B2C obsługiwał tam Eurobet Bulgaria. Niestety w połowie lutego tamtejsze władze zawiesiły licencję bukmachera co przełożyło się bezpośrednio na wyniki finansowe. Dodatkowo pod koniec 2019 roku niespodziewanie zamknięto tureckiego operatora IDDAA

W obliczu tych trudności, Intralot odnotował 30% spadek przychodów netto grupy z 109 mln euro do 77 mln euro w porównaniu rok do roku. Pomimo obniżenia kosztów operacyjnych o 6 mln euro , Intralot odnotował 50% spadek zysku EBITDA w I kwartale do 15 mln EUR (w pierwszym kwartale 2019 było to 30 mln euro) 

W specjalnym oświadczeniu Grupa Intralot opublikowała aktualizację związaną z wpływem epidemii COVID-19, potwierdzającą tym samym, że stale monitoruje wpływ koronawirusa na wyniki finansowe. Obecnie operator utrzymuje, że skutki pandemii dla działalności w 2020 r. będą oscylowały z granicach zysku EBITDA w wysokości 25 mln euro.

Nadzieje na lepsze wyniki

Intralot poinformował jednocześnie, że za przywrócenie głównych jednostek operacyjnych i poprawę wyników odpowiedzialny będzie dyrektor generalny grupy Christos Dimitridias.

W pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy wzrost liczby obsługiwanych zakładów i poprawę wyników kontraktów technologicznych w Ameryce Północnej, co pokazuje dynamikę regionu. Na przychody grupy i EBITDA wpływ miały głównie zmiany regulacyjne w Bułgarii, rozwój sytuacji w Turcji i wpływ pandemii w obszarach poza USA.

Christos Dimitridias, Intralot