Włoski rynek hazardowy w kwietniu – wyniki

w Świat, autor:

Wpływ koronawirusa Covid-19 na rynek zakładów sportowych dobrze obrazują wyniki włoskiego rynku bukmacherskiego za kwiecień 2020 r. Zysk w ujęciu GGR spadł do poziomu zaledwie 19,4 mln euro. 

Duże spadki zakładów sportowych

18 największych spółek bukmacherskich działających we Włoszech mocno odczuły skutki pandemii w ujęciu miesiąc do miesiąca, ponieważ o ile jeszcze w marcu odbyła się część wydarzeń sportowych to w kwietniu praktycznie wszystkie ważne imprezy zostały odwołane, a tym samym miało do realny wpływ na kwietniowe wyniki. Zgodnie z danymi, które udostępnione zostały na stronie EGR Intel przychody największych operatorów zakładów bukmacherskich online spadły 57%  z 45,6 mln euro w marcu do 19,4 mln euro w kwietniu. Jeśli dodamy do tego fakt, że już wyniki przychodów za ostatni miesiąc pierwszego kwartału były rozczarowujące, ponieważ w lutym w całych Włoszech wyniosły one 80 mln euro, to obrazuje skalę problemu z jaką musiały się mierzyć zakłady bukmacherskie na początku tego roku. Nie można zapominać o tym, że szczególnie dotknięte są firmy posiadające punkty stacjonarne przyjmowania zakładów, ponieważ przez cały kwiecień we Włoszech trwał lockdown, który spowodował, że wszelkie placówki tego typu pozostały zamknięte.

Wyniki całej branży hazardowej

Włoscy operatorzy mają jednak powody do umiarkowanego optymizmu, ponieważ cała branża nie odnotowała aż tak dużych spadków. Okazuje się, że część aktywności została przeniesiona na inne sektory hazardowe. Łączne przychody branży hazardowej we Włoszech w kwietniu wyniosły 157 mln euro i były niższe o 10% od wyników z marca – 174,6 mln euro. Jednak najciekawszą informacją jest fakt, że w ujęciu rok do roku przychody pozostały na tym samym poziomie (kwiecień 2019 – 157,86 mln euro). 

Przychody kasyn

Przychody GGR – kasyn i automatów do gier wzrosły do rekordowo wysokiego poziomu 98,28 mln €, co oznaczawzrost o 4,5% w ciągu miesiąca. Do tej pory w danych historycznych wyniki kwietniowe w tym sektorze zawsze były gorsze od marcowych. W ujęciu rok do roku w sektorze kasyn i automatów przychody w kwietniu wzrosły aż o 45,8%.

Liderem rynku kasyn online jest Pokerstars, który w kwietniu jeszcze umocnił swoją pozycję zwiększając swój udział z 12,59% w marcu do 14,17%. Na drugim miejscu uplasował się Sisal z udziałem na poziomie 8%, natomiast być może doczekamy się zmiany na tej pozycji, ponieważ konsekwentnie wzrasta 888, które zajmuje obecnie trzecie miejsce z 7,76% udziałów w rynku kasyn online

Poker utrzymuje tendencję wzrostową

Kolejny miesiąc świetne wyniki obserwujemy w sektorze pokerowym. Przypominamy, że w marcu nastąpił wzrost przychodów aż o 135% w porównaniu miesiąc do miesiąca. W kwietniu przyrost nie był tak spektakularny, ale utrzymał się na bardzo wysokim powiecie, ponieważ wyniósł ostatecznie 20,57 mln euro (w marcu było to 16,10 mln euro)

Bet365 liderem bukmacherskim we Włoszech

Prawdopodobnie maj będzie tym miesiącem, w którym swoją siłę zacznie odzyskiwać sektor zakładów wzajemnych online. Bukmacherzy we Włoszech szczególnie liczą na powrót rozgrywek Serie A, wstępne informacje mówią o terminie czerwcowym jako realnej dacie powrotu włoskich klubów na boiska. Liderem rynku bukmacherskiego jest bet365 z 22% udzialów, na drugim miejscu jest bet fair z 12,3%