Włochy: raport ADM z przychodów branży hazardowej

w Świat, autor:

Operatorzy kasyn internetowych we Włoszech zanotowali w 2019 roku rekordowy wzrost przychodów. Wzrosty, chociaż znacznie mniejsze, zanotował również rynek zakładów bukmacherskich. Z kolei poker odnotował po raz kolejny spadek przychodów.

Dane na temat rynku hazardowego w Italii opublikował tamtejszy regulator gamingowy Agenzia delle Dogane e dei Monopoli (ADM). Według jego raportu operatorzy zakładów wzajemnych we Włoszech wygenerowali przychód na poziomie 1,59 miliarda euro, co jest wynikiem po 7,4% lepszym niż w 2018 roku. Na wynik złożyło się 867,5 miliona euro z punktów naziemnych (wzrost o 3,2%) oraz 725,2 miliona euro z zakładów online (wzrost o 13,2%). Najlepsze wyniki wśród operatorów zanotowali kolejno bet365, Snaitech oraz SKS365.

Wśród danych opublikowanych przez ADM na uwagę zasługuje również świetny wynik kasyn online. Przy wzroście 17,1% rok po roku wygenerowały one przychody na poziomie 831,4 miliona euro, przy czym największy udział w rynku osiągnęły marki PokerStars (10,4%), Sisal (8,1%) oraz Lottomatica (7,9 %).

Dla odmiany popularność wśród włoskich graczy wydaje się tracić poker. Przychody z turniejów za rok 2019 spadły o 5,2 % do poziomu 77,6 miliona euro, a z gier na pieniądze do 7,8%, czyli kwoty 60,1 miliona euro. Największy udział w rynku pokerowym zachował PokerStars (60,4%), przed Sisal (7,3%) oraz Lottomatica (6,9%).

Przychody z zakładów bukmacherskich w roku 2020 we Włoszech, najprawdopodobniej zanotują kolejne wzrosty. Wszystko za sprawą piłkarskiego Euro 2020. Nie jest jednak pewne czy zmiany w regulacjach w tym kraju dotyczące reklamy i sponsoringu nie przełożą się nieco słabsze wyniki operatorów.

Naszym zdaniem

Kolejne wzrosty rynku gamingowego w Italii doskonale wpisują się w coraz lepsze wyniki tej branży w skali całej UE. Pytanie czy w kontekście coraz poważniejszych obostrzeń wprowadzanych przez kolejne europejskie kraje, wzrosty nie zostaną zahamowane. Póki co włoski rząd zdecydował się na wypuszczenie kolejnej puli licencji dla operatorów online. Wygląda więc na to, że branża zakładów internetowych na Półwyspie Apenińskim może liczyć na kolejne wzrosty.

Źródło: https://calvinayre.com/2020/01/10/business/italy-online-casino-sports-betting-2019/