Wielka Brytania: działania na rzecz bezpieczniejszego hazardu

w Świat, autor:

Zmian na rynku gier hazardowych w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy. Po dość mocnej radykalizacji ustawy hazardowej na Wyspach, do głosu doszli właściciele największych firm bukmacherskich, którzy z własnej zdecydowali się podjąć działania mające na celu uczynienie gier losowych i zakładów sportowych bardziej bezpiecznymi dla ich klientów. 

Ich prezesi zdecydowali się podpisać pod pakietem 5 kluczowych zobowiązań, które mają ograniczyć szkody jakie hazard powoduje w Zjednoczonym Królestwie.

W projekcie udział wzięli szefowie znanych w branży bukmacherskiej marek, wśród których znalazły się bet365, William Hill, Caesars, Aspers, Sky Betting & Gaming, Flutter Entertainment, GVC Holdings, Genting, Playtech oraz Rank Group. Wszyscy oni zobowiązali się podjąć szereg środków mających wspomóc działania narodowej strategii mającej na celu zmniejszenie szkód wynikających z hazardu, autorstwa Brytyjskiej Komisji ds. Hazardu. Przypomnijmy, że organ ten niedawno ukarał bukmachera Landbrokes grzywną w wysokości blisko 6 milionów funtów za zaniedbania w ramach ochrony graczy borykających się z uzależnieniem od hazardu.

Założenia wspólnych działań bukmacherów i brytyjskiej Komisji ds. Hazardu

Wspólne działania największych bukmacherów i Komisji mają służyć nie tylko poprawie sytuacji bieżącej, ale również, w ramach profilaktyki, edukować młodsze osoby o zagrożeniach płynących z uprawiania hazardu. Na ten cel bukmacherzy mają w najbliższych latach przekazać w sumie 10 milionów funtów. Poza działaniami mającymi uchronić ludzi młodych, założenia porozumienia mają dotyczyć zwiększenie nakładów na naprawę szkód spowodowanych hazardem; rozszerzenie i wzmocnienie zapisów kodeksu dotyczącego praktyk marketingowych i reklamowych w tej branży; ochrona i wsparcie klientów operatorów zakładów wzajemnych; promowanie kultury bezpieczniejszego i bardziej odpowiedzialnego uprawiania hazardu.

W ramach powyższych inicjatyw, bukmacherzy zobowiązali się m. in. do zlecenia badań mających na celu zbadanie wyników wprowadzenia zakazu reklamowania zakładów bukmacherskich podczas wydarzeń sportowych, a także do weryfikacji kwestii sponsorowania wydarzeń i klubów sportowych i innych działań promocyjnych, do których należą m. in. bonusy powitalne czy oferty dla klientów VIP.

Naszym zdaniem

Naszym zdaniem, wszelkie działania mające na celu ochronę osób nieletnich i graczy uzależnionych od gier hazardowych są bardzo ważne i mogą przynieść wyłącznie korzyści. Same działania podjęte przez bukmacherów uważamy za słuszne, chociaż jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że w ten sposób chronią oni również swoje interesy. Niemniej, w kontekście obecnych radykalnych zmian na brytyjskim rynku bukmacherskim, niezwykle istotne jest wypracowanie kompromisu, który będzie chronił klientów oraz zapewniał korzyści zarówno dla bukmacherów jak i dla brytyjskiego skarbu państwa.