Ustawa hazardowe na Ukrainie – obawy branży

w Świat, autor:

Ponownie przyspieszyły prace nad ustawą hazardową na Ukrainie. Zapowiedziano, że w tym tygodniu rozpocznie się ostatnie czytanie na komisji Rady Najwyższej Ukrainy (ukraiński parlament) przepisów Bill-2285D, a pod tym numerem kryją się zapisy nowego prawa hazardowego.

Ustawa na komisji w parlamencie

Deputowani mają omawiać ostatnie poprawki do projektu jednak część ekspertów już teraz zwraca uwagę na szereg luk w proponowanych przepisach. Krytycy proponowanych rozwiązań twierdzą, że w trakcie prac legislacyjnych nie skorzystano z dobrych rozwiązań funkcjonujących już na wielu rynkach europejskich takich jak Wielka Brytania, Szwecja, Francji. Co więcej zwraca się uwagę na to, że rząd nie zapewnił jeszcze precyzyjnych przepisów dotyczących przyznawania licencji oraz polityki podatkowej. 

Urzędnicy prezydenta Wołodymira Zeleńskiego zapewniają, że ustawa wejdzie do końca obecnego roku jednak coraz częściej słyszy się o sporach dotyczących istniejących dotyczących monopolów loterii Patriot, MSL i UNL i może to znacząco opóźnić prace. 

Branża czeka na konkrety

Maksym Liashko , jeden z partnerów w Parimatch Holdings , namawia członków Rady, aby w pierwszej kolejności zajęli się poprawkami dotyczącymi opodatkowania i licencjonowania, bo w innym przypadku przepisy po przyjęciu będą martwe. 

„Nadal jesteśmy daleko od pełnego zrozumienia obecnej sytuacji, ale mamy nadzieję, że ustawodawcy wybiorą racjonalne podejście i porzucą pomysł wprowadzenia jednocześnie wysokiej stałej opłaty za licencje, podatku GGR i podatku dochodowego. Takie podejście budzi obawy społeczności branżowej. Ale widzimy, że rozpoczął się proces dyskusji i na końcu tego tunelu może być światło. Właściwym rozwiązaniem byłoby gdyby wysoki stały koszt licencji pozwolił państwu otrzymywać gwarantowane płatności do budżetu kraju; podatek dochodowy byłby obliczany na podstawie ogólnych zasad, natomiast nie powinno być podatku GGR. Będzie to korzystna sytuacja zarówno dla kraju, jak i operatorów. ”

Maksym Liashko, partner w Parimatch

Liashko jest zdania, że potrójne opodatkowanie storpeduje wszelkie realistyczne ambicje rynkowe. Jego zdaniem na pierwszym etapie regulowania rynku, licencjonowani operatorzy będą musieli iść liczne ustępstwa, dlatego zainteresowane strony powinny zaakceptować długoterminowe podejście do rozwoju spójnego ukraińskiego rynku gier hazardowych

W ciągu najbliższych 5 lat, Ukraina może przejść na rozliczanie za pomocą GGR. Powinno to nastąpić w momencie kiedy wszyscy będą mieli pewność, że istnieje wiarygodny system.Ponadto uprawnienia przyszłego organu regulacyjnego, który będzie nadzorował branżę, powinny być wyraźnie określone i zapisane w projekcie ustawy, aby uniknąć nadużyć władzy. Z niecierpliwością czekamy na zakończenie prac Rady Najwyższej Ukrainy i mamy nadzieję, że już niedługo zobaczymy otwarcie rynku regulowanego na Ukrainie.

Maksym Liashko, partner w Parimatch