Ukraina: parlament rozpoczyna prace nad ustawą hazardową

w Świat, autor:

Na ten tydzień Ukraińska Rada Najwyższa zapowiedziała pierwsze czytania, obejmujące planowane wprowadzenie ustawy hazardowej. Podczas ostatnich miesięcy 2019 roku zaproponowano siedem różnych projektów ustaw, w oparciu o które ukraińscy posłowie spróbują zmienić obowiązującą od 2009 roku ustawę zakazującą hazardu.

Poszczególne propozycje ustaw, chociaż pod wieloma względami różne, są zgodne w kwestii wypracowania środków mających na celu zapewnienie bezpieczniejszego uprawiania hazardu, a także ochronę klientów. Różnią się jednak w kwestii obostrzeń dla operatorów, zarządzania branżą, struktury podatków, rozmiaru rynku czy liczby licencji.

Mimo iż politycy są zgodni co do potrzeby ustanowienia odpowiednich regulacji dotyczących rynku gamingowego, przewidują oni również wprowadzenie dłuższego okresu oceny, podczas którego deputowani będą mogli oszacować wady i zalety poszczególnych projektów.

Rządząca partia Sługa Narodu wystawiła własny projekt „ustawy ustanawiającej prawo usług hazardowych”. Jest on wspierany przez premiera Ołeksija Honczaruka, jednak nie ma pewności czy pozostali członkowie ugrupowania go poprą, ponieważ inni posłowie Sługi Narodu również wystawili własne propozycje.

Jeden z projektów, którego autorką jest posłanka prezydenckiej partii Daria Valodina, przewiduje m. in. brak jakichkolwiek różnić w licencjonowaniu bukmacherów naziemnych i online. Licencja, według tego projektu, miałaby obejmować pakiet „wszystko w jednym” i kosztować łącznie 25 milionów euro. Jasne jest, że na taki wydatek mogliby sobie pozwolić wyłącznie najwięksi gracze na rynku bukmacherskim. 

Naszym zdaniem

Po prawosławnych świętach Bożego Narodzenia, ukraińscy deputowani wracają do intensywnych prac i wiele wskazuje na to, że już niedługo typerzy z tego kraju będą mogli grać legalnie. Pytanie brzmi, czy walcząca od lat z wewnętrznym kryzysem Ukraina jest już gotowa na wprowadzenie odpowiednio transparentnych regulacji, które chronić będą nie tylko konsumenta, ale i firmy chcące prowadzić tam legalnie swoją działalność. W przeciwnym razie nie rządzący nie zdołają sobie poradzić z szarą strefą w tej branży.

Rynek gamingowy w mającej ponad 40 milionów Ukrainie może okazać się jednym z najbardziej atrakcyjnych w Europie Wschodniej. Czołowi operatorzy zakładów wzajemnych liczą na w miarę szybkie wykrystalizowanie się nowego prawa, mając jednocześnie nadzieję, że ustawa hazardowa na Ukrainie okaże się dla nich korzystna. 

Źródło: https://sbcnews.co.uk/europe/2020/01/13/ukraine-rada-begins-its-draft-assessments-but-can-it-separate-the-good-from-bad-ugly/