UK: Komisja ds. Hazardu broni się przed Izbą Lordów

w Świat, autor:

UKGC (United Kingdom Gaming Commission), czyli Brytyjska Komisja ds. Gamingu, reprezentowani przez dwóch członków, broniła działalności swojej organizacji w brytyjskiej Izbie Lordów. Podczas przesłuchania w wyższej izbie brytyjskiego parlamentu tłumaczyli się ze swoich działań w zakresie badania „społecznego i ekonomicznego wpływu przemysłu hazardowego” w UK.

Politycy przesłuchiwali dyrektora generalnego UKGC, Neila McArthura i jej prezesa Dr Billa Moyesa. Byli oni odpytywani w temacie działania przemysłu gamingowego oraz samej specyfikę działalności zarządzanej przez nich agencji na terenie Wielkiej Brytanii. Lider komitetu Lord Garde z Yourmouth rozpoczął całe przesłuchanie wypytując od Ustawę Hazardową z 2005. Chciał dowiedzieć się czy prawo w odpowiedni sposób spełnia swoje funkcje, szczególnie w świetle wzrostów jakie w ostatnich latach zanotował rynek hazardowy w tym kraju.

Moyes twierdzili, że chociaż ustawa ma swoje luki, to w dalszym ciągu spełnia swoje podstawowe funkcje i jest gwarantem, że „hazard jest bezpieczny i uczciwy” a „ludzie wrażliwi są chronienie”. Z kolei McArthur stwierdził, że agencja skupia się na utrzymaniu spójności tego jak ustawa działa i reguluje działalność rynku. Słowo „spójność” później wielokrotnie pojawiało się w wypowiedziach szefa brytyjskiej Komisji ds. Hazardu.

Lord Garde dopytywał również o negatywny wizerunek UKGC w mediach, które określają jej działalność jako „bierną”, podczas gdy Komisja powinna skupiać się przede wszystkim na działaniu. McArthur bronił jednak opracowanej przez jego organizację „złożonej narodowej strategii”, która jego zdaniem „stanowi znacznie twardsze podejście do przestrzegania i egzekwowania przepisów”, dodając, że „było to celowe przy zmienianiu zachowania operatorów, gdyż do tej pory błędy były zbyt często powtarzane”.

Działania UKGC spotkały się z mocną dezaprobatą dużej liczby Lordów, którzy wyrażali swoją krytykę wobec polityki agencji opartej na ostrzejszym egzekwowaniu prawa, współpracy i innowacji. Przedstawicieli Komisji twierdzili z kolei, że ich działania pomogły zmienić kulturę korporacyjną w tej branży.

Naszym zdaniem

Działania brytyjskiej Komisji ds. Hazardu w zostały wzięte pod lupę. Z racji tego, że nie wszyscy przedstawiciele Izby Lordów byli zadowoleni z jej dotychczasowej działalności, jest wysoce prawdopodobne, że jej profil działania może wkrótce zostać nieco zmieniony. Czy przyniesie to korzyści dla samego rynku gamingowego w UK? Czy dzięki temu uda się zmniejszyć poziom uzależnienia od hazardu wśród obywateli? Czas pokaże, a my będziemy informować Was o tym na bieżąco.

Źródło: https://calvinayre.com/2020/02/13/business/uk-gambling-commission-defends-themselves-before-house-of-lords/
https://sbcnews.co.uk/europe/2020/02/12/ukgc-defends-comprehensive-strategy-protecting-consumers-from-present-future-harms/