UK: kary więzienia za zhakowanie Loterii Narodowej

w Świat, autor:

Trzej hakerzy, którzy w 2016 roku włamali się na stronę internetową brytyjskiej Loterii Narodowej, zostali skazani za swój niecny czyn kolejno na 4, 8 i 9 miesięcy pozbawienia wolości. Uznani winnymi popełnionego przestępstwa, podczas włamania uzyskali dostęp do około 26,5 tysiąca kont graczy.

O przestępstwie po raz pierwszy poinformowała będąca operatorem Loterii firma Camelot, w listopadzie 2016 ostrzegając, że dane jej klientów mogą być zagrożone. 

Wiosną 2017 roku, angielska policja zidentyfikowała adres IP, który pochodził z Uniwersytetu Aston w Birmingham. Podejrzenie padło na Idrisa Kayode Akinwunmiego. W trakcie postępowania, śledczym udało się uzyskać informację na temat dwóch współpracujących z nim osób, z którymi kontaktował się przez komunikator WhatsApp.

Akinwunmi w swoich zeznaniach ujawnił, że współpracował z osobą ukrywającą się pod pseudonimem „Rosegold”, która miała być pomysłodawcą ataku na Loterię Narodową. To właśnie on miał wyposażyć Akinwunmiego w narzędzia potrzebne do włamania na stronę operatora loterii i udzielić mu niezbędnej wiedzy na temat uzyskania dostępu do kont użytkowników.

Użytkownik znany jako „Rosegold” miał nawiązać z pozostałymi dwoma podejrzanymi współpracę, w ramach której miał uzyskać swoją dolę z każdej skradzionej sumy. Akinwunmi zdołał w ten sposób skraść zaledwie 13 funtów (sic!), z których 5 miał przekazać „Rosegoldowi”.

Śledztwo wykazało, że „Rosegold” to tak naprawdę Anwar Batson, który w swojej linii obrony utrzymywał, że stał się ofiarą trollingu ze strony innych osób, które korzystały z jego komputerów. Po dokładniejszym przebadaniu jego sprzętu okazało się, że w sprawę zamieszany był jeszcze Daniel Thompson.

Ostatecznie Akinwunmi i Thompson przyznali się do winy i zostali skazani odpowiednio na cztery i osiem miesięcy więzienia. Batson finalnie zmienił swoje zeznania i również przyznał się do popełnionych czynów. Ostatecznie został skazany na dziewięć miesięcy więzienia, nakaz zapłaty 250 funtów kosztów sądowych i zwrot skradzionych 5 funtów. Operator Loterii Narodowej, firma Camelot oszacowała swoje straty na 230 tysięcy funtów. Po ataku około 250 użytkowników zamknęło swoje konta.

Naszym zdaniem

Atak na Loterię Narodową w Wielkiej Brytanii wydaje się na pierwszy rzut oka komiczny, jeśli weźmiemy pod uwagę skradzione sumy, jednak samo włamanie stanowiło ogromne zagrożenie dla danych i pieniędzy jej klientów. Gdyby hakerzy okazali się być bardziej rozgarnięci, straty klientów i operatora mogłyby być znacznie większe. Niemniej, złamanie zabezpieczeń strony loterii było ogromnym ciosem wizerunkowym dla jej operatora i może zadecydować o wyniku tegorocznego przetargu, w którym udział weźmie kilka dużych firm, takich jak m. in. czeska SAZKA. Wiele wskazuje na to, że po ponad 26 latach Camelot może stracić intratny kontrakt.

Źródło: https://calvinayre.com/2020/01/10/business/uk-national-lottery-hacker-sentenced-nine-months/