Szwecja: mecz amatorów w ofertach buków

w Świat, autor:

Piłkarze dwóch amatorskich klubów ze Szwecji zostali zmuszeni odwołać swoje spotkanie, żeby później rozegrać je w tajemnicy, z powodu obaw bukmacherów przed ustawieniem wyniku spotkania. Pojedynek 8-ligowego Naeshulta Goif z 7-ligową Eskilstuną FC był dostępny w ofertach blisko 150 operatorów na całym świecie z powodu ograniczonej liczby rozgrywanych obecnie na świecie spotkań.

Przyczyną odwołania spotkania, poza samą skalą zainteresowania ze strony graczy i buków, były również próby wpłynięcia na jego wynik. Napastnik Nashulty, Emil Schalin-Eriksson powiedział: ”Ludzie dzwonili z całego świata i próbowali wpłynąć na wynik. Nigdy nie widziałem czegoś takiego, jednak wydaje się to standardem w dobie koron wirusa – mają miejsce sytuacje, których nikt inny nie był w stanie przewidzieć.”

Zarząd zespołu Naeshulta skontaktował się z państwowym operatorem Svenska Spel w celu uzyskania porady w tej sprawie i dowiedzieli się, że co najmniej 148 bukmacherów na całym świecie oferowało kursy na to spotkanie.

Dyrektor ds. uczciwości w zakładach bukmacherskich Svenska Spel, Dan Korhonen, powiedział: „Gdy mówimy o około 100 do 200 firm bukmacherskich, możemy obstawić nisko w każdej z firm, a i tak uzyskać bardzo wysoką wygraną. To naprawdę ogromna suma pieniędzy”.

W efekcie, obydwa kluby podjęły decyzję o przeniesienie spotkania z poniedziałku na sobotę, a żeby zapobiec jakimkolwiek przeciekom, piłkarze zostali poinformowani o tym gdzie i kiedy wydarzenie się odbędzie za pośrednictwem grupy na Facebooku.

Ostatecznie, gospodarze Naeshulty przegrali z Eskilstuną 3-6. Dwie bramki dla gospodarzy strzelił wspomniany wcześniej Schalin-Eriksson.

Naszym zdaniem

Sytuacja ze Szwecji wydaje się świetnym materiałem na scenariusz filmowy. Trudno uwierzyć, że towarzyskie spotkanie piłkarskie szwedzkich amatorów mogło wzbudzić tak wielkie zainteresowanie ze strony typerów i bukmacherów na całym świecie. Należy przy tym bez wątpienia pochwalić osoby reprezentujące szwedzkiego 8-ligowca, który zareagował w odpowiedni sposób i zgłosił próbę wpłynięcia na wynik meczu przez osoby trzecie do Svenska Spel. Uczciwość w sporcie to temat teraz wyjątkowo aktualny, o czym świadczy chociażby ostatni raport IBIA. W tej nierównej walce z oszustami, tym razem wygrał jednak sport!

Źródło: https://sport.onet.pl/pilka-nozna/kluby-pilkarskie-ze-szwecji-graly-w-tajemnicy-z-powodu-zainteresowania-bukmacherow/8zhl42d