Szansa na rozwój zakładów bukmacherskich w Kalifornii

w Świat, autor:

W połowie listopada doszło do spotkania przedstawicieli 18 najpotężniejszych plemion indiańskich w Kalifornii. Tematem rozmów było poddanie pod głosowanie zakładów bukmacherskich podczas przyszłorocznych wyborów i wiele wskazuje na to, że głosujący będą w stanie przepchnąć tę propozycję. Wychodzi na to, że zakłady bukmacherskie w Kalifornii mogą stać się legalne w czasie krótszym niż dwa lata.

Indianie, którzy mają monopol na prowadzenie hazardu w większości stanów USA w ramach zadośćuczynienia za krzywdy poniesione z rąk amerykańskich osadników, zaproponowali, by zakłady bukmacherskie mogły odbywać się wyłącznie na terenach należących do plemion lub na kalifornijskich torach wyścigowych. Zapewniłoby to kolejny ogromny zastrzyk gotówki do portfeli amerykańskich autochtonów, którzy w samej Kalifornii generują dochód z gier losowych brutto na poziomie 9 miliardów USD z samych tylko kasyn, 660 milionów dochodu z wyścigów konnych oraz około 850 milionów z sali karcianych. 

Przy okazji, przedstawiciele plemion zaproponowali podatek od zakładów bukmacherskich na wysokim jak na tamte realia poziomie 10 %. Biorąc pod uwagę to, jak sprawnie działają indiańscy lobbyści w Kalifornii, ich propozycja najpewniej zostanie zaakceptowana z ewentualnymi niewielkimi poprawkami.

Kwestia zakładów bukmacherskich online

Do rozstrzygnięcia pozostaje również kwestia operatorów zakładów bukmacherskich online. Sprawa jest dość skomplikowana, ponieważ trudno byłoby zagwarantować Indianom możliwość prowadzenia na wyłączność tego typu działalności w sieci. Wątpliwe jest jednak jednocześnie, by czerpiące ze swojego monopolu ogromne korzyści plemiona zgodziły się podzielić swoją wyłącznością z innymi podmiotami, tym bardziej, że mowa tu o rynku, który obejmuje blisko 40 milionów mieszkańców Kalifornii, mogącym zagwarantować dochód na poziomie co najmniej 500 milionów dolarów. Tym samym, działalność operatorów bukmacherskich w Kalifornii najpewniej pozostanie ograniczona w najbliższych latach do punktów naziemnych.

Naszym zdaniem

Swoisty monopol jaki na zakłady bukmacherskie posiadają w tym kraju Indianie, to coś co byłoby trudne do wyobrażenia na terenie Unii Europejskich. Pozwala on wodzom plemion skutecznie blokować rozwój wszelkiej działalności hazardowej mogącej zagrozić ich interesom i wygląda na to, że w wielu Stanach niemal niemożliwością będzie przepchnąć ustawy ograniczające ich wyłączność. Naszym zdaniem, mimo iż Indianie zasługują na zadośćuczynienie za swoje cierpienia, powinno się przedsięwziąć kroki, które pozwolą na regulację rynku bukmacherskiego i umożliwią korzystanie z usług większej rzeszy amerykańskich obywateli, wzorem licznych krajów europejskich, takich jak Grecja, Włochy czy Ukraina.