Wyniki włoskich firm hazardowych w czerwcu

w Świat, autor:

Właśnie poznaliśmy wyniki finansowe włoskich operatorów hazardowych za czerwiec. Decyzja o ponownym otwarciu punktów naziemnych, a także wznowienie rozgrywek Serie A wpłynęło korzystnie na rynek zakładów sportowych, ale gorszą wiadomością jest fakt, że przychody wzrosły jedynie do poziomów podobnych do tych osiągniętych w pierwszym miesiącu lockdownu.

Lepsze wyniki zakładów bukmacherskich

Całkowity przychody brutto (GGR) z zakładów sportowych wliczając placówki stacjonarne i serwisu internetowe wyniosły w ubiegłym miesiącu 73,6 mln euro (329,68 mln złotych) i było to ponad dwukrotnie więcej niż 35,4 mln euro (158,57 mln złotych) odnotowane w maju. Łączna kwota osiągnięta przez operatorów w czerwcu była prawie równa tej z marca, kiedy bukmacherzy osiągnęli przychód w wysokości 75,3 mln euro (337,35 mln złotych). Należy jednak pamiętać, że w połowie marca większość rozgrywek sportowych została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Ponieważ punkty stacjonarne zakładów wzajemnych zostały ponownie otwarte dopiero w połowie czerwca, większość przychodów w ubiegłym miesiącu pochodziła z Internetu i wyniosła 62,7 mln euro (280,89 mln złotych).

Co bardzo interesujące nastąpiła zmiana na pozycji lidera pod względem udziałów na rynku bukmacherskim we Włoszech. Spadł z niej bet365, który na ogólnym rynku (biorącym pod uwagę działalność online i punkty detaliczne) stracił blisko 5 punktów procentowych udziałów. W maju miał 17,8 proc. we włoskim rynku, natomiast w czerwcu było to jedynie 12,6 proc. Należy jednak pamiętać, że bet365 nie posiada własnych punktów naziemnych i skupia się na działalności w Internecie, a wśród Włochów placówki bukmacherskie wciąż cieszą się dużą popularnością.

Pozycję bet365 zajął włoski operator SNAI, który w zeszłym miesiącu miał 13,4 proc. udziałów. Trzecią pozycję zajmuje SKS365 (właściciel planetwin365), który dysponuje szeroką siecią punktów detalicznych i który w zeszłym miesiącu jako jeden z pierwszych operatorów zdecydował się na ich pełne otwarcie. Między innymi dzięki temu udział SKS365 wzrósł o 1,4 punktu procentowego z 10,9 proc. w maju do 12,3 proc. w czerwcu. Bet365 nadal ma najwyższy udział w rynku online, wynoszący 14,8 proc., następny jest Snai 13,0 proc. i SKS365 12,1 proc.

Przychody w kasynach nieznacznie spadły

Prawdopodobnie wznowienie wydarzeń związanych z rywalizacją sportową wpłynęło na wyniki w segmencie kasyn online, które w ubiegłym miesiącu nieznacznie spadły z 105,51 mln euro (470 mln złotych) w maju do 98,66 mln euro (442 mln złotych) w czerwcu. Pomimo spadku o 6,5 procent w stosunku do przychodów osiągniętych w poprzednim miesiącu, wynik w czerwcu nadal stanowił stały wzrost o 57,9 procent w porównaniu z tym samym miesiącem w poprzednim roku.

Drugi miesiąc z rzędu liderem rynku w tym segmencie pozostał PokerStars, ale w czerwcu odnotował on spadek udziału w rynku. Zaznaczyć jednak trzeba, że był on niewielki, ponieważ w maju wynosił 13,9 proc., a w czerwcu 13,0 proc. Pozwoliło to jednak wciąż wyprzedzć swoich najpoważniejszych rywali, włoski Sisal i Lottomatticę, które mają udziały w rynku odpowiednio 8,7 proc. i 7,5 proc.

PokerStars największym udziałowcem rynku pokera 

PokerStars jest również absolutnym dominatorem na rynku pokera i runku turniejów. Posiada on aż 57,1 proc udziałów w rynku turniejów i 46,2 proc. rynku kasynowego we Włoszech

Jednak obie części pionu hazardowego odnotowały znaczny spadek w ubiegłym miesiącu. Cześć ekspertów uważa, że jest to wynik wznowienia działalności przez zakłady wzajemne Tym bardziej, że jak zwraca się uwagę w czasie lockdownu w wielu krajach odnotowano wzrost przychodów z pokera, więc powrót rywalizacji sportowej może zweryfikować tę część rynku.

W czerwcu udział w turniejach spadł do 8,4 mln euro (37,62 mln złotych), co stanowi spadek o 41,4 proc. z 14,4 mln euro (64,49 mln złotych) w maju. Gry gotówkowe spadły o 32,7 proc. do 5,9 mln euro (26,42 mln złotych), w porównaniu z 8,80 mln euro (39,41 mln złotych) w maju.