Więcej Amerykanów korzysta z legalnych zakładów

w Świat, autor:

Stowarzyszenie New American Gaming Association (AGA) zbadało amerykański rynek bukmacherski i opublikowało wyniki wraz z wnioskami na swojej stronie. Głównym celem było sprawdzenie jak w nowej rzeczywistości prawnej odnajdują się konsumenci i jaki mato wpływ na rynek.

Okazuje się, ze klienci odchodzą od nielegalnych bukmacherów i częściej sięgają po produkty licencjonowanych zakładów wzajemnych. W ubiegłym roku w Stanach, w których zakłady sportowe są legalne średnie wydatki na nielegalnych bukmacherów spadły o 25 procent, podczas gdy legalne wydatki na zakłady online i mobilne wzrosły o 12 procent. Co ciekawe, w tych samych uregulowanych stana, nielegalni operatorzy również odnotowali wzrost, który według danych AGA wyniósł 3 proc.

Co powoduje, że Amerykanie sięgają po legalną ofertę ?

Badanie obejmowało również czynniki, które wpływają na wybór graczy i na ich decyzję o przejściu z nielegalnych serwisów do tych działających zgodnie z prawem. Okazuje się, że największym determinantem jest fakt, że użytkownicy mogą pewność, że ich środki zostaną wypłacone (25 proc. odpowiedzi), na drugim miejscu wymieniano po prostu świadomość istnienia legalnych opcji (20 proc.) oraz chęć skorzystania i porównania legalnej oferty (19 proc.).

Od dawna wiemy, że Amerykanie lubią stawiać na sport. Te badania potwierdzają ich zainteresowanie zmierzaniem do ochrony legalnego rynku. Zapewnienie konsumentom wygodnych alternatyw dla nielegalnego rynku, takich jak regulowane oferty mobilne i konkurencyjne kursy, ma kluczowe znaczenie dla skłonienia graczy do przejścia na legalne kanały.

Bill Miller , prezes i dyrektor generalny AGA

Okazało się, że zgodnie z wynikami badań gracze w zdecydowanej większości wolą legalnych operatorów, a 74 procent twierdzi, że ważne dla nich jest to, aby obstawiać tylko za pośrednictwem stron legalnych dostawców. Mimo to 52 procent obstawiających zakłady sportowe zadeklarowało, że w 2019 roku korzystało z oferty dostępnej na nielegalnym rynku. Badanie wykazało, że branie udziału w nielegalnych zakładach sportowych jest spowodowane głównie przez brak świadomości dotyczący legalności operatorów internetowych. Ponad połowa, bo 55 proc. konsumentów, którzy postawili większość zakładów u nielegalnych operatorów, była przekonana, że robi to bez naruszenia prawa.

Nielegalni operatorzy nadal wykorzystują nieświadomych konsumentów. Sytuacja pogorszyła się dodatkowo podczas wymuszonej przez koronawirusa przerwy w sporcie, kiedy nieuregulowani bukmacherzy oferowali kursy na wszystko, od pogody i wzorców migracji rekinów po to, czy małżeństwo twoich przyjaciół przetrwa pandemię. AGA koncentruje się na edukacji klientów w zakresie legalnego obstawiania i niebezpieczeństw związanych z nielegalnym rynkiem, zwłaszcza w związku z powrotem MLB i NBA w tym miesiącu.

Bill Miller , prezes i dyrektor generalny AGA

Stowarzyszenie pomaga w edukacji hazardowej

Aby pomóc w edukacji graczy, AGA stworzyło interaktywną mapa zakładów sportowych, która zawiera obszerny katalog licencjonowanych bukmacherów online oraz naziemnych w stanach, w których zakłady sportowe są legalne. Ponadto AGA aktywnie współpracuje z federalnymi i stanowymi organami ścigania w celu zwiększenia zrozumienia przez klientów zasięgu nielegalnego rynku, dodatkowo angażuje się z nakłanianiu wydawców oraz mediów, aby ich platformy nie promowały nielegalnego rynku, oraz stara się wprowadzać programy edukacji społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z nielegalnymi operatorami zakładów sportowych.

Ponieważ  niektóre stany nadal rozważają legalizację zakładów sportowych, AMA zdecydowała się wydać na nowo zaktualizowaną księgę dobrych praktyk dotyczącej zakładów sportowych. AGA zachęca w niej prawodawców do tworzenia ram regulacyjnych, których celem jest ochrona klientów, zapewnienie solidnego nadzoru oraz tworzenia konkurencyjnego środowiska i promocji wygody klientów.

Aktualna sytuacja w Stanach Zjednoczonych.

1. W tej chwili osiemnaście stanów oraz Dystrykt Kolumbii oferują legalne, regulowane zakłady sportowe, a cztery kolejne stany mają zamiar otworzyć legalne rynki w nadchodzących miesiącach.

2. Przed zamknięciem rynku spowodowanym epidemią koronawirusa COVID-19, rok 2020 wydawał się być kolejnym rekordowym rokiem dla hazardu w Stanach Zjednoczonych. W styczniu i lutym postawiono legalnie 3,5 miliarda dolarów, w porównaniu z 1,9 miliarda dolarów w tym samym czasie w zeszłym roku.

3. Legalne zakłady sportowe są dostępne dla 22,4 miliona więcej dorosłych Amerykanów niż przed pandemią COVID-19, ponieważ rynki regulowane w Illinois, Michigan, Montana, Kolorado i Waszyngton działają od połowy marca.

4. Amerykanie legalnie postawili ponad 22 miliardy dolarów na sport w całym kraju, odkąd Sąd Najwyższy uchylił PASPA, generując tym samym ponad 198 milionów dolarów wpływów z podatków dla władz stanowych i lokalnych.

5. W marcu 2019 roku AGA opublikowała pierwsze tego typu badanie dotyczące konsumentów zakładów sportowych.

6. AGA prowadzi obecnie kampanię AGA „Have A Game Plan, Bet Responsibly”, w której przedstawiciele służby publicznej zachęcają do odpowiedzialnego zachowania w zakładach sportowych, w tym korzystania z licencjonowanych, regulowanych operatorów.

źródło: The American Gaming Association