Ustawa hazardowa na Ukrainie

w Świat, autor:

Do Najwyższej Rady Ukrainy (odpowiednik naszego Sejmu i Senatu) wpłynął projekt ustawy regulującej działalność branży hazardowej na Ukrainie. Proponowane zapisy zostały opracowane  przez Gabinet Ministrów Ukrainy (odpowiednik naszej Rady Ministrów). Teraz deputowani ukraińskiego parlamentu będą debatować nad ostatecznym kształtem ustawy i w najbliższych miesiącach powinniśmy poznać ostateczne przepisy. Projekt ustawy zakłada konkretne rozwiązania, które prawdopodobnie diametralnie zmienią rynek hazardowy naszych wschodnich sąsiadów. 

Głównym celem nowych regulacji jest wyeliminowanie zasięgu szarego rynku, na którym działają podmioty nie respektujące zapisów ustawy o zakazie hazardu z 2009 roku. Państwo nie radzi sobie z eliminowaniem nielegalnych kasyn i zakładów bukmacherskich i w konsekwencji traci potencjalne wpływy budżetowe, które dla pogrążonej w konflikcie Ukrainie wydają się być niezwykle cenne. 

Zaproponowane przez rząd zapisy zakładają wprowadzenie ograniczonej liczny licencji, które obejma spółki hazardowe, a także sprzęt i oprogramowanie do gier. Oprócz tego kasyna stacjonarne będą mogły być lokowane jedynie na terenach hoteli pięciogwiazdkowych. Hotele trzygwiazdkowe będą mogły za to obsługiwać automaty hazardowe. Nowością jest również wprowadzenie weryfikacji graczy, którzy będą chcieli zarejestrować się w serwisach online zakładów wzajemnych i kasyn. Ten zapis ma na celu przede wszystkim ochronę gracza przez niebezpieczeństwami związanymi z hazardem, a także monitorowanie systemu wygranych przez służby podatkowe. Nielegalna działalność hazardowa ma być objęta systemem sankcji karnych i finansowych. 

Szacuje się, że legalizacja działalności hazardowej zwiększy wpływy do budżetu do 5 miliardów hrywien rocznie (ok. 800 mln złotych). Dla porównania w Polsce wartość rynku szacowana jest na 5 mld złotych rocznie z czego za za ok. 40% obrotu odpowiada bukmacher STS. Środki pozyskane z podatku od gier hazardowych mają zostać przeznaczone na rozwój sportu, medycyny i kultury na Ukrainie.