USA: przepadła szansa na legalne zakłady w stanie Georgia

w Świat, autor:

Mieszkańcy stanu Georgia najprawdopodobniej nie doczekają się w najbliższym czasie legalnych zakładów bukmacherskich. Dwie ustawy, mające na celu wprowadzenie regulacji tego rynku, nie przeszły procesu legislacyjnego w wymaganym czasie. Ustawa Senacka 403 i Uchwała Izby 378 wiązały się z naniesieniem poprawek na konstytucję, bez których dopuszczenie do obstawiania zakładów bukmacherskich jest niemożliwe.

Ustawy musiałyby przejść z jednej izby do drugiej najpóźniej do 28. dnia sesji, znanego jako „Crossover Day”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „dzień przejścia”. Zgodnie ze zwyczajem przyjętym w stanie Georgia, jeśli uchwała o zmianie konstytucji nie wyjdzie do tego momentu ze swojej początkowej izby, wówczas zostaje wyłączona aż do przyszłorocznej sesji legislacyjnej.

Tegorocznyļ przypadał na 12 marca i w związku z tym, że żadna z ustaw nie przeszła dalej przed północą tego dnia, zostaną one przeniesione na kolejną sesję, która odbędzie się dopiero w 2021 roku. Mimo to, istnieje cień szansy, że treść tych ustaw zostanie poprawiona w późniejszym etapie tegorocznej sesji, z racji tego, że ustawy lokalne i prywatne uchwały nie są objęte terminem przejściowym.

Projekt ustawy SB 403, który został przedstawiony w lutym przez senatorów Burta Jonesa (autor ustawy), Jeffa Mullis, Eda Herbison, Brandona Beacha i Davida Lucasa miał w planach wprowadzenie legalizacji zakładów bukmacherskich online w tym stanie. Przeprowadzenie tej legislacji wiązałoby się z założeniem specjalnej Komisji ds. Uczciwości Mobilnych Zakładów Sportowych, która podlegałaby pod Zarząd Loterii stanu Georgia.

Według zapisów senackiej ustawy, koszt wystąpienia o licencję w tym stanie miałby wynosić 50 000 USD, a jej coroczne odnawianie miałoby wynieść 900 000 USD. Dodatkowo na przychody brutto z obsługiwanych zakładów naniesiony byłby podatek w wysokości 10% i miałby być płacony przez operatorów co miesiąc.

Z kolei projekt ustawy HR 378 przewidywał legalizację zakładów bukmacherskich online i naziemnych, gry w bingo, loterii fantowych i innych form hazardu w tym stanie. Jej autorem jest deputowany Ron Stephens, który przedstawił ją po raz pierwszy jeszcze podczas ubiegłorocznej sesji. Również ten projekt przewidywał wprowadzenie specjalnego ciała regulacyjnego.

Naszym zdaniem

Wiele wskazuje na to, że kwestia legalizacji zakładów bukmacherskich w stanie Georigia zostanie odroczona. W ostatnim czasie liczne stany USA. zdecydowały się wprowadzić prawo pozwalające na legalne obstawianie zakładów bukmacherskich. Opieszałość członków izb może nieco dziwić, tym bardziej, że na tę chwilę jedyną legalną formą hazardu w tym stanie są loterie pieniężne. Niemniej, z sondaży wynika, że społeczność Georgii jest w dalszym ciągu dość podzielona, jeśli chodzi o kwestię legalizacji nowych form hazardu. Najpewniej, szansa na wprowadzenie tych regulacji powtórzy się dopiero za rok.

Źródło: https://www.igbnorthamerica.com/georgia-sports-betting-bills-die-after-missing-legislative-deadline/