Szwedzi sprawdzają wpływ epidemii na sektor gier

w Świat, autor:

Organ regulacyjny w Szwecji – Szwecji Inspektorat Gier (Spelinspektionen) opublikował wyniki raportu poruszającego temat hazardu w czasie pandemii koronawirusa (Covid-19). Organ ostrzega w nim, że wpływ kryzysu epidemicznego na liczbę osób dotkniętymi problemami hazardowymi będzie widoczny najwcześniej pod koniec 2020 roku. Wyrażając tę opinię Spelinspektrionen powołał się na informacje szwedzkiego Krajowego Stowarzyszenia Uzależnionych od Hazardu (Spelberoendes Riksforbund), które stwierdziło, że dopiero jesienią tego roku lub wiosną 2021 r. będzie jasne, czy kryzys spowodował wzrost uzależnienia od hazardu lub niezdrowego zachowania wśród graczy.

Zdaniem Stowarzyszenia zauważalny jest trend, w którym gracze przeznaczali większą ilość pieniędzy na inne produkty hazardowe. Osoby, które wcześniej brały udział jedynie w obstawianiu zakładów sportowych podczas ich odwołania częściej zaczęły korzystać z pozostałych części ofert serwisów hazardowych. Dodatkowo powrót wydarzeń sportowych wcale nie spowodował, że użytkownicy Ci zaprzestali swojej aktywności na innych produktach, a było wręcz odwrotnie tzw. zaczęli korzystać zarówno z oferty zakładów, wirtualnych sportów, kasyn online itp.

Nasilił się nowy typ zgłoszeń

Zdanie zabrała też krajowa linia pomocy w zakresie hazardu w Szwecji – Stödlinjen. Poinformowała ona, że co prawda w maju otrzymała mniej telefonów od graczy, ale jednocześnie osoby, które zwracały się z prośbą o pomoc częściej miały problem z produktami takimi jak kasyna online czy poker. Przy okazji zmniejszyła się liczba zgłoszeń dotyczących problemów z zakładami sportowymi i automatami do gier. Zaznaczono jednak, że na podstawie autotestu służącego do oceny zachowań związanych z hazardem, mediana wyników wskaźnika nasilenia problemów związanych z hazardem była „w zasadzie taka sama” jak przed uderzeniem pandemii.

Stowarzyszenie Spelberoendes Riksforbund zaapelowało również, że należy zrobić więcej, aby zablokować dostęp do nielicencjonowanych witryn. Szczególnie dotyczy to graczy, którzy samodzielnie wykluczyli się z licencjonowanych witryn za pośrednictwem portalu spelpaus.se. Spelpaus to specjalny serwis, w którym użytkownicy, którzy są zaniepokojeni skalą swojego hazardu mogą zwrócić się z prośbą o zablokowanie im dostępu do wszystkich legalnych stron hazardowych w Szwecji Na dzień 13 lipca liczba osób zapisanych do Spelpaus wyniosła 53 122 osoby w porównaniu z 52 026 zarejestrowanymi w dniu 14 czerwca. Zdaniem organu regulacyjnego wskazuje to na spowolnienie liczby zgłoszeń.

Wyniki szwedzkiego rynku w pierwszym półroczu

Zaprezentowany przez Spelinspektionen raport zawierał również najnowsze comiesięczne aktualizacje wyników rynku, oparte na zeznaniach podatkowych licencjobiorców. Dane pokazują, że regulowany rynek gier hazardowych w tym kraju powrócił do wzrostu w maju, chociaż było to całkowicie zasługą monopolu na wyścigi konne AB Trav och Galopp (ATG). Organ pełniący funkcję nadzorczą poinformował, że w maju przychody z gier online wzrosły o 6 proc. rok do roku, po tym, jak przychody z kwietnia spadły o 3 proc. poniżej sumy z poprzedniego roku. Dodał jednak, że bez wspomnianego wkładu ATG przychody z zakładów online i gier spadłyby o 14 proc. od maja 2019 r. Warto zaznaczyć, że w Szwecji w czasie pandemii nie zostały odwołane wydarzenia związane z wyścigami konnymi.

Wzrost online był napędzany przez niewielką liczbę operatorów, z których 21 licencjobiorców zgłosiło wzrost przychodów rok do roku, w porównaniu z 32, które odnotowały spadek w ciągu miesiąca. Raport wykazał również spadek w branży loterii i automatów do gier, które są obsługiwane przez monopol Svenska Spel. Po 50 proc. spadku przychodów w marcu, w kwietniu spadły one do 9 proc., po czym ponownie wzrosły w maju, kiedy przychody były o 23 proc. niższe niż w roku poprzednim.

Spelinspektionen ostrzegł przed interpretowaniem tego spadku jako bezpośredniego wyniku koronawirusa Covid-19, wyjaśniając jednak, że większe wypłaty skutkują znacznymi wahaniami w liczbach. Dodał, że dochody kasyn, obejmujące dochody z kasyn restauracyjnych i sieci Casino Cosmopol Svenska Spel (które zostały zamknięte w ciągu miesiąca), również spadły. Ponieważ jednak kasyna restauracyjne nie zapłaciły jeszcze podatku od gier – który jest wykorzystywany do obliczania wyników rynkowych – za maj, nie podały danych dotyczących spadku.