Szkocja: trener przyznaje się do obstawiania meczów

w Świat, autor:

Pierwszy trener szkockiego klubu piłkarskiego Hamilton Academical Football Club, Brian Rice samodzielnie zgłosił do Szkockiego Związku Piłki Nożnej (SFA) złamanie przez siebie przepisów hazardowych.

W oświadczeniu znajdującym się na stronie przedostatniego aktualnie klubu szkockiej Premier League, Rice ogłosił, że przesłał list do SFA, w którym poinformował ich o swojej działalności u bukmacherów. Napisał w nim, że: „Po pierwsze chciałbym okazać swoją skruchę piłkarzom, sztabowi trenerskiemu oraz przyjaciołom i współpracownikom z Hamilton Academical za chwilę słabości, która doprowadziła mnie do samodzielnego przyznania się do naruszenia przepisów hazardowych Szkockiego Związku Piłki Nożnej.”

„Ta decyzja była jedną z najtrudniejszych jakie musiałem podjąć, ale w pewien sposób również najłatwiejszą. Nie ukrywałem faktu, że w przeszłości walczyłem z chorobą, którą jest uzależnienie od hazardu. Prawda jest taka, że jestem uzależniony i chociaż jestem dumny z tego, że leczę się z tej choroby, to kluczową częścią programu odwykowego jest szczerość: szczerość wobec siebie i szczerość wobec tych, którzy mnie wspierali i wspierają, w tym mojej rodziny i mojej rodziny futbolowej w Hamilton.”

Trener Rice przeprosił pracowników klubu, piłkarzy i kibiców za to, że ich zawiódł. Jednocześnie stwierdził, że akceptuje fakt, iż czeka go teraz kara, a także liczy na to, że jego wyznanie doda sił innym osobom związanym ze szkockim futbolem, które również zmagają się z tym problemem.

Szkoleniowiec Hamilton został przez SFA oskarżony o złamanie 31. przepisu dyscyplinarnego, zgodnie z którym „żaden klub, przedstawiciel, przedstawiciel zespołu lub inny członek kadry zespołu, zawodnik, arbiter lub inna osoba podlegająca prawu Szkockiego Związku Piłki Nożnej nie będzie w żaden sposób obstawiać meczu piłkarskiego”. Brian Rice miał obstawiać mecze w każdym sezonie szkockiej Premier League pomiędzy 14 lipca 2015 roku a 15 października 2019 roku. 

Naszym zdaniem

Mimo iż zakłady bukmacherskie potrafią dostarczyć typerom ogromnych emocji i wspaniałej rozrywki, zawsze powinno się pamiętać o tym, żeby grać odpowiedzialnie. Uzależnienie od hazardu może bowiem mieć bardzo poważne konsekwencje nie tylko dla samego gracza, ale i dla jego bliskich. W przypadku osób związanych ze sportem konsekwencje mogą obejmować również ich życie zawodowe, tak jak w przypadku trenera Briana Rice’a czy walijskiego trenera rugby, Roba Howleya. Pozostaje mieć nadzieję, że będziemy opisywać jak najmniej tego typu przypadków, zarówno w polskim, jak i w światowym sporcie.

Źródło: https://sbcnews.co.uk/sportsbook/2020/01/20/hamilton-boss-self-reports-gambling-activity-to-scottish-fa/