Svenska Spel przeciw zakładom na niższe ligi

w Świat, autor:

W Szwecji nie milkną echa meczu towarzyskiego amatorskich zespołów piłkarskich Naeshulta Goif i Eskilstuna FC. Dyrektor generalny państwowego operatora gamingowego Svenska Spel, Patrik Hofbauer i jego prezes Eric Strand zdecydowanie potępili innych operatorów zakładów bukmacherskich, którzy wystawiają kursy na wydarzenia z niskich lig.

Przypomnijmy, że rynki na spotkanie szwedzkiego 8-ligowca z 7-ligowcem zostały wystawione przez blisko 150 bukmacherów. Nie zabrakło również zainteresowania wokół tego spotkania ze strony oszustów, którzy próbowali wpłynąć na wynik meczu, m. in. drogą telefoniczną. Ostatecznie mecz został odwołany, a następnie rozegrany w tajemnicy w innym terminie. Pochwalić w tym miejscu należy osoby decyzyjne z Naeshulty, które zdecydowały się zgłosić sprawę do Svenska Spel, prosząc jednocześnie o poradę.

Absurdalna sytuacja wynika z rozprzestrzeniania się na całym świecie koronawirusa, co przełożyło się na odwołanie zdecydowanej większości wydarzeń sportowych. Szwecja póki co nie podjęła żadnych radykalnych kroków w związku z tą sytuacją, przez co niektóre mecze towarzyskie w dalszym ciągu się odbywają. Bukmacherzy starający się desperacko chociaż częściowo załatać luki w swoich ofertach sięgają więc po spotkania treningowe z niższych dywizji rozgrywek w tym skandynawskim kraju.

Szefowie Svenska Spel zaznaczają, że prawie wszystkie organy zarządzające rozgrywkami sportowymi są przeciwne powszechnym zakładom na spotkania najniższego szczebla. Jako jeden z czynników ryzyka, że tego typu mecze mogą zostać ustawione podają fakt, że w spotkaniach takich często większość zawodników jest niepełnoletnia.

„Fakt, że firmy gamingowe zachowują się w ten sposób zaskakuje i jednocześnie rozczarowuje nas. Gdzie jest w tym wszystkim szacunek dla sportu? Gdzie odpowiedzialność za klientów? Jak chronić konsumentów, którzy obstawiają mecze?” – grzmią Sand i Hofbauer.

Władze Svenska Spel domagają się teraz wprowadzenia prawa mającego zakazać obstawiania amatorskich wydarzeń sportowych. Zdaniem byłego monopolisty, pomogłoby to zadbać o interesy sportowców i klientów bukmacherów, a jednocześnie ograniczyłoby możliwości zarabiania pieniędzy przestępcom.

Naszym zdaniem

W tym co mówią szefowie Svenska Spel jest bardzo dużo racji. Faktem jest, że na chwilę obecną oferta sportowa buków stała się dramatycznie wąska, jednak uzupełnianie braków nie może odbywać się kosztem uczciwych graczy. W ostatnim czasie liczba prób oszustw na zakładach bukmacherskich wzrosła, a jednym z przykładów jest turniej esportowy zawodowych koszykarzy w grę NBA 2K20. Pozostaje mieć nadzieję, że bukmacherzy wezmą sobie do serca ostatnie surowe lekcje i w tym trudnym czasie będą ostrożniej dobierać wydarzenia sportowe, nawet kosztem atrakcyjności swoich ofert. Nie ma również wątpliwości, że ewentualny zakaz wystawiania kursów na wydarzenia amatorskie, mogłoby pozytywnie wpłynąć na uczciwość zakładów bukmacherskich. 

Źródło: https://www.igamingbusiness.com/news/svenska-spel-management-condemns-lower-league-betting