Sportpesa wraca do Kenii

w Świat, autor:

Największy kenijski bukmacher wraca do prowadzanie działalności na rodzimym rynku po tym jak poinformował, że będzie opierał się na licencji nowego operatora Milestone Games.

Zmiany podatkowe przyczyną

Marka zdecydowała się zniknąć z kenijskiego rynku po tym, jak rządzący podwyższyli podatek od zakładów bukmacherskich z 10 procent do 20 procent. W tym samym czasie podobną decyzję podjęły inne spółki, między innymi największy rywal SportPesa – Betin.

Kontrowersyjny wzrost podatków był następstwem sporu na linii rząd – SportPesa, a który dotyczył podatku od wygranych. W konsekwencji władze kenijskie nakazały firmom telekomunikacyjnym zablokowanie płatności na rzecz Sportpesy. Władze argumentowały, że należny podatek dotyczy zarówno stawek, jak i wygranych, w wyniku czego Sportpesa zalegała z zapłatą podatku w wysokości 60,56 mld KES (528,1 mln EUR). W listopadzie 2019 sąd w Kenii orzekł na korzyść Sportpesy i stwierdził, że podatek dotyczy tylko wygranej kwoty.

Ostatecznie kontrowersyjne zapisy podwyższające podatek zostały zniesione w ustawie budżetowej podpisanej w czerwcu. Konsekwencją jego wprowadzania było zmniejszenie dochodów do budżetu, ponieważ część graczy zaczęło wybierać ofertę nielegalnych operatorów.

Przedstawiciele Sportpesa poinformowali, że prowadzą rozmowy z władzami w celu ustalenia systemu podatkowego, który zadowoli wszystkie strony.

SportPesa jest zadowolona z bliskiej współpracy zarówno z BCLB, jak i kenijskim urzędem skarbowym i nadal prowadzimy dyskusje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami na temat tworzenia sprawiedliwego i skutecznego systemu podatkowego, który zachęca zarówno konsumentów, jak i operatorów do odpowiedzialnego zachowania

komunikat SportPesa

Operator, przed wycofaniem się z rynku zatrudniał 453 pracowników. Wszystko wskazuje na to, że te osoby będą mogły znaleźć pracę w nowych strukturach SportPesa, ponieważ firma poinformowała, że zamierza prowadzić działalność z tej samej siedziby co przed wycofaniem się z rynku.