Rząd Szkocji zatwierdza powrót sportu zawodowego

w Świat, autor:

Po złagodzeniu ograniczeń związanych z nową pandemią koronawirusa szkocki rząd wyraził zgodę na powrót zawodowego sportu. Oficjalnie Szkocja wejdzie w drugą fazę wyjścia lockdownu, mimo tego pewne ograniczenia będą obowiązywały również jeszcze w ten weekend. Rządzący zapowiedzieli jednak, że wydarzenia związane z rozgrywaniem sportu zawodowego można organizować od 22 czerwca. 

Konie wracają na tory już od poniedziałku

Scottish Racing – ogranizacja zajmująca się przygotowywaniem wyścigów konnych – poinformowała, że planuje wznowić gonitwy jak najwcześniej, więc pierwsze wydarzenia będą zorganizowane już w przyszłym tygodniu. Gospodarzem pierwszych zawodów będzie miasto Ayr i wstępnie planowane jest na 22 czerwca, następne gonitwy odbędą się z mieście Hamilton 24 czerwca i 28 czerwca. 

Wznowienie rozgrywek sportu zawodowego jest kolejnym krokiem w kierunku powrotu do pewnego poziomu normalności, a jego bezpieczne wznowienie jest możliwe tylko dzięki dobrej relacji między rządem Szkocji a organami takimi jak Scottish Racing

Joe Fitz Patrick, minister zdrowia publicznego, sportu Szkocji.

To był niezwykle trudny czas dla naszych pięciu doskonałych torów wyścigowych, ale jest to ważny pierwszy krok na drodze do normalności i będziemy ciężko pracować, aby wszyscy nasi uczestnicy byli zaznajomieni z zasadami bezpieczeństwa i będą stosować się do szkockich przepisów i wytycznych, jeżeli różnią się one od wytycznych brytyjskich.

Delly Innes, Scottish Racing

Wyścigi według ścisłych wytycznych

Wszystkie wyścigi w Szkocji mają być zgodne ze wytycznymi określonymi przez British Horseracing Authority. Mówią one o tym jak mają wyglądać kontrole bezpieczeństwa, zasady zachowania dystansu społecznego oraz w jaki sposób należy korzystać ze środków ochrony sanitarnej. 

Bardzo się cieszę, że szkockie wyścigi wracają bezpiecznie od następnego poniedziałku na tor wyścigowy w Ayr, zapewniając, że ten cieszący się popularnością w całym kraju sport może zostać wznowiony zgodnie z protokołami. To oznaka również dobrego przygotowania do wyścigów konnych, ponieważ jesteśmy pierwszym dużym sportem, który powrócił do Szkocji po okresie lockdownu.

Nick Rust, dyrektor wykonawczy BHA

Wcześniej, bo już 1 czerwca gonitwy zostały wznowione w Anglii, natomiast Walia dopuściła wydarzenia sportowe od 15 czerwca.