PTES rezygnuje z licencji w Wielkiej Brytanii

w Świat, autor:

PT Entertainment Services (PTES) jedna ze spółek grupy Playtech zrezygnowała z licencji na Wielką Brytanię, po tym brytyjski organ regulacyjny Gambling Commission wykrył uchybienia w polityce ochrony klientów przed uzależnieniami.

Sprawa użytkownika PTES

Dochodzenie Gambling Commission zostało wszczęte po tym jak okazało się, że jeden z klientów PTES popełnił samobójstwo dzień po tym jak stracił 100 000 funtów na stronach hazardowych firmy. W raporcie napisano, że stwierdzono „systemowe błędy” w zabezpieczeniach PTES w zakresie ochrony graczy i odpowiedzialności społecznej. Uchybienia w zakresie odpowiedzialności społecznej zostały udowodnione za sprawą dostępu do interakcji PTES ze zmarłym klientem. Okazało się, że otworzył on konto u operatora Winner oraz Titanbet (właścicielem obu marek jest PTES). Pomimo dwóch odrzuconych prób wpłaty przy użyciu karty debetowej, klientowi udało się zdeponować 18 700 funtów, co było kwotą znacznie wyższą niż średni depozyt graczy. Dodatkowo po tym, jak bank odrzucił depozyt o wartości 4000 £, PTES podarował użytkownikowi darmowy prezent w postaci Apple Watch i zaoferował członkostwo w swoim programie VIP. Zadniem regulatora powinny w tym przypadku zareagować systemu ostrzegania i ochrony gracza. Gambling Commision stwierdziło, że PTES nie wziął pod uwagę odpowiedzialności społecznej ani problemów z czekami hazardowymi, mimo że gracz odmówił płatności kartą debetową. Operator nie był świadomy zawodu użytkownika czy też jego sytuacji finansowej oraz zbagatelizował fakt, że użytkownik twierdził, że uprawia hazard również na innych stronach. Zamiast tego wysłano klientowi wiadomość e-mail z zaproszeniem do wzięcia udziału w promocji Jackpot Giant, oferującą szansę wygrania nagrody o wartości 3,5 miliona funtów. 

Od 26 grudnia 2016 r. Do kwietnia 2017 r. użytkownik postawił 4,46 mln GBP, wygrywając 4,47 mln GBP. W tym czasie PTES nie przeprowadziło żadnych interakcji z kleintem. Tylko między 1 a 5 kwietnia 2017 r. klient zdeponował i straciła 119 395 GBP, bez żadnych dokumentów potwierdzających, że stać go na taki poziom gry.

To tragiczna sprawa, która wyszła na jaw się po tym, jak skontaktowała się ze mną rodzina młodego mężczyzny, który niestety odebrał sobie życie. Chcę im podziękować za odwagę w zwróceniu uwagi na tę sprawę. Jesteśmy wdzięczni za sposób, w jaki współpracowali z nami w tak okropnych okolicznościach, abyśmy mogli zrozumieć, co się stało.

Neil McArthur, Gambling Commission