Problem hazardu wśród kobiet w Wielkiej Brytanii

w Świat, autor:

Organizacja GambleAware, która w Wielkiej Brytanii zajmuje się zwiększaniem świadomości związanej z zagrożeniami wynikającymi z hazardu opublikowała najnowsze wyniki badań, których celem było sprawdzenie jak wygląda aktywność hazardowa kobiet. 

Szczególnie zagrożona grupa mniejszości etnicznych

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 7500 kobiet mieszkających na co dzień w Anglii, Szkocji i Walii. Okazało się, że 8 proc. z nich uważa się za osoby poszkodowane, które w wyniku hazardu innej osoby doświadczyły krzywdy. Szczególnie niepokojące okazało się, że większość przypadków to tzw. osoby pochodzące z BAME (Black, Asian and minority ethnic). Tak w Wielkiej Brytanii określa się część społeczeństwa, która ma korzenie ma korzenie afrykańskie, azjatyckie lub z innej mniejszości etnicznej. Oprócz tego z opublikowanych wyników badań wynika, że ​​35 proc. kobiet-hazardzistów, które doświadczają wysokiego poziomu szkód hazardowych i ma jednocześnie wysoki wynik wskaźnika Problem Gambling Severity (PGSI) i zazwyczaj wynosił on ponad 8. PGSI jest powszechnie wykorzystywanym wskaźnikiem do wykrycia niepokojących zachowań związanych z hazardem. Wykorzystywany jest między innymi w diagnozowaniu i leczeniu osób dotkniętych tym problemem. Osoby, które uzyskują w teście wynik powyżej 8 to gracze z problemami, dla których uprawianie hazardu wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Na przykład mogą wydawać ponad swój limit i uprawiać hazard, aby odzyskać pieniądze.

Badanie, które zostało przeprowadzone przez międzynarodową firmę badawczą YouGov i jest jednym z serii zleconych przez Gamble Aware, których celem jest przeglądu aktualnych potrzeb, programów leczenia uzależnienia i wsparcia związanego z hazardem w Anglii, Szkocji i Walii.

Wyniki pokazują, że hazard kobiet różni się od hazardu mężczyzn

Naukowcy opracowujący badania odkryli również, że hazard bliskiego członka rodziny ma większy wpływ na kobiety niż na mężczyzn. Dla przykładu, okazało się, że 35 proc. kobiet dotkniętych chorobą hazardową, w porównaniu z zaledwie 9 proc. mężczyzn, odczuwało negatywny wpływ hazardu współmałżonka lub partnera.

W badaniu przyjrzano się również leczeniu i wsparciu dostępnym dla hazardzistek i stwierdzono, że wyższy odsetek kobiet niż mężczyzn podawał stygmatyzację jako przyczynę niepodjęcia leczenia. Wśród osób, które odmawiały leczenia, porady lub wsparcia, które pomogłyby im w ograniczeniu hazardu, dwie na pięć (39 proc.) kobiet z problemami hazardowymi stwierdziło, że odczuwa zawstydzenie lub brak chęci, aby inni ludzie dowiedzieli się o ich hazardzie. Ankietowane wskazywały, że było to kluczową przeszkodą we zwróceniu się o dostęp do leczenia, wsparcia lub porady, które pomogą ograniczyć hazard w porównaniu z nieco ponad jednym na pięciu (22 proc.) mężczyznami będącymi nałogowymi hazardzistami.

Badania te wskazują, że kobiety, szczególnie jako osoby dotknięte chorobą, doświadczają szkód związanych z hazardem na odmienny od mężczyzn sposób, a niniejszy raport jest pierwszym ważnym krokiem w zrozumieniu tych różnic. Badanie zostało zlecone, aby pomóc instytucjom zapewniającym usługi terapeutycznych, takim jak te działające za pośrednictwem National Gambling Treatment Service, w pokonaniu wszelkich barier, z którymi mogą się spotkać ludzie, jeśli chodzi o dostęp do pomocy i wsparcia w zakresie hazardu, i ważne jest, aby usługi były elastyczne i odpowiadały potrzebom pacjentów 

Marc Etches, dyrektor naczelny GambleAware.

Badanie przeprowadzono w drugiej połowie 2019 r. Składało się ono z dwóch etapów. W początkowej fazie wyselekcjonowano losową grupę, a w kolejnym kroku wyodrębniono kobiety, które z ankiecie mierzącej wskaźnik PGSI uzyskały wynik minimum 1. Czyli tym samym zaczęto sprawdzać osoby, które mają jakiekolwiek doświadczenia z hazardem, ponieważ PGSI pomaga określić poziom hazardu. PGSI użyto do określenia, czy ktoś był graczem „niskiego ryzyka” (wynik PGSI 1-2), graczem „umiarkowanego ryzyka” (wynik PGSI 3-7), czy graczem „wysokiego ryzyka” (wynik PGSI 8 +).

W tym raporcie podkreślono nie tylko wyzwania, które należy przezwyciężyć, ale także możliwości dostępne dla instytucji zajmujących się leczeniem, aby pomóc zwiększyć zainteresowanie leczeniem oraz pomóc zmniejszyć i zapobiegać szkodom związanym z hazardem wśród kobiet. W całej naszej sieci terapeutycznej, zgodnie z National Gambling Treatment Service, współpracujemy z kobietami, aby lepiej zrozumieć bariery, jakie mogą napotkać, jeśli chodzi o szukanie porady lub pomocy w zakresie hazardu lub doświadczenia jako osoba dotknięta chorobą, tak abyśmy mogą nadal zapewniać im dostęp do potrzebnych usług, niezależnie od płci czy pochodzenia.

Anna Hemmings, dyrektor naczelna organizacji GamCare

Na początku tego miesiąca, po powrocie wydarzeń sportowych na areny, GambleAware uruchomiło dwie nowe inicjatywy mające na celu podniesienie świadomości na temat kampanii Safer Gambling Campaign i National Gambling Treatment Service.