Prezes UKGC zwraca się do branży hazardowej

w Świat, autor:

Prezes brytyjskiego regulatora wystosował oświadczenie skierowane do liderów zakładów bukmacherskich w tym kraju. Zostało ono opublikowane tydzień po tym jak Wielka Brytania weszła w drugi lockdown. W piśmie Niel McArthur zwraca uwagę, że Gambling Commission pokłada najwyższe oczekiwania w stosunku do licencjobiorców gier hazardowych online działających w niespokojnych dla ogółu społeczeństwa czasach.

Klient w centrum uwagi

McArthur podkreślił, że od czasu marcowego lockdownu, regulator uzyskał jaśniejszy obraz wpływu blokady na zdrowie psychiczne i jest to obecnie kluczowy problem, ponieważ, obecna blokada spowoduje, że znaczna liczba pracowników w handlu detalicznym i hotelarstwie pozostanie w domu następne cztery tygodnie.

Oczekujemy, że jako operatorzy hazardowi będziecie bardzo uważny, że klienci mogą być wrażliwi i doświadczać niepewności finansowej. Jednocześnie pamiętając, że pozostali mogą doświadczać innych skutków izolacji, w tym na przykład uczucia niepokoju, samotności lub nudy.

fragment oświadczenia Niela McArthura

McArthur dodał, że konieczne jest, aby licencjobiorcy gier hazardowych online przestrzegali wydanych w maju zeszłego roku wytycznych Gambling Commission dotyczących sytuacji nadzwyczajnych, w których nakazano operatorom zaostrzenie ogólnych przepisów związanych z zasadami interakcji z klientami dotyczącymi kontroli przystępności, zapobiegania cofaniu wypłat i ograniczeń dotyczących oferowanych premii. Podkreślił, że w obecnych czasach ochrona konsumenta musi być najważniejsza.

Bardzo ważne jest, aby wszyscy operatorzy odgrywali swoją rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa swoim klientom i będziemy nadal przeprowadzać nasze oceny zgodności podczas trwającej miesiąc blokady.

fragment oświadczenia Niela McArthura

Szczególna odpowiedzialność na marketingu

Odpowiedzialny marketing został wyróżniony jako kolejny nadrzędny warunek, a UKGC podkreślił, że nie będzie tolerował podmiotów, które „wykorzystują tę obecną sytuację do celów marketingowych”. Operatorzy zostali również ostrzeżeni, aby zachowali dodatkową ostrożność podczas sprzedaży krzyżowej produktów klientom oraz że ponoszą odpowiedzialność za podmioty afiliacyjne promujące ich produkty i usługi.

McArthur ostrzegł kierownictwo przed obowiązkami związanymi z warunkami licencjonowania, które nakazują operatorom działać w sposób minimalizujący ryzyko dla celów licencyjnych.

Musicie współpracować z Komisją w sposób otwarty i oparty na współpracy oraz działać zgodnie z literą lub duchem ram regulacyjnych, które ustanowiliśmy. Covid-19 nadal wywiera wpływ na branżę hazardową i całe życie codzienne. W tym czasie chcę mieć pewność, że operatorzy są zarówno wspierani, jak i świadomi oczekiwań, które przedstawiłem powyżej.

Niela McArthura