Niemcy: prawodawcy zatwierdzili nowe przepisy hazardowe

w Świat, autor:

Władze niemieckich landów zatwierdziły podczas wspólnego spotkania nowe przepisy dotyczące legalizacji pokera internetowego oraz kasyn online od 1 lipca 2021 roku. Przy tej okazji wyznaczono również miejsce, z którego operować będzie ciało regulacyjne rynku hazardowego w tym kraju.

Nowy traktat funkcjonujący pod nazwą Glücksspielneuregulierungstaatsvertrag (GlüNeuRStv) rozwinie definicję regulowanego rynku hazardu online poza zakłady bukmacherskie. Teraz ma zostać zatwierdzony przez krajowy parlament, a następnie musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską.

Niemiecka agencja prasowa DPA ogłosiła, że agencja, która odpowiadać będzie za regulacje tamtejszego rynku gamingowego ma mieć swoją siedzibę główną w Saksonii-Anhalt. Decyzja ta okazała się dość zaskakująca, tym bardziej, że ubiegały się o to landy, które wydają licencje na zakłady bukmacherskie, takie jak Nadrenia- Westfalia, Hesja, Szlezwik-Holsztyn i Badenia-Wirtembergia.

Zapisy traktatu GlüNeuRStv nie uległy większym zmianom w porównaniu do projektu, który został już wcześniej opublikowany. Oznacza to, że kasyna i poker online, chociaż będą legalne, zostaną obwarowane bardzo restrykcyjnymi ograniczeniami. Z kolei zakłady bukmacherskie na żywo zostaną ograniczone do podstawowych rynków, takich jak 1X2 czy strzelec kolejnej bramki.

Wśród ograniczeń na gry kasynowe, kontrowersyjne są zapisy limitów stawki w wysokości 1 euro na obrót w grach slotowych. Tego typu gry nie mogą posiadać funkcji autoplay oraz jackpotów. Zapisy GlüNeuRStv pozwalają poszczególnym landom na tworzenie monopoli na tego typu produkty, a także umożliwiają nakładanie zakazów na gry stolikowe.

Do momentu wejścia ustawy w życie, jedyną legalną formą hazardu online w Niemczech pozostają zakłady bukmacherskie. Obecnie, podmioty zainteresowane prowadzeniem kasyn i serwisów pokerowych online mogą ubiegać się o licencje, które wydają władze landu Hesja. W lutym o pozwolenie tego typu miało wystąpić 30 operatorów, a 20 kolejnych miało wyrazić swoje zainteresowanie w tej kwestii.

Naszym zdaniem

Niemieccy gracze będą musieli poczekać jeszcze ponad rok aż nowe prawo wejdzie w życie. Do tego czasu mogą jednak korzystać z usług licencjonowanych bukmacherów. Prace nad nowym kształtem ustawy trwały kilka lat i wygląda na to, że już wkrótce będą miały swój finał. Tym samym, niemieccy fani gamingu zyskają większe możliwości niż gracze w Polsce, którzy mają dostęp do usług jedynie jednego, państwowego kasyna, a do tego nie mają możliwości korzystania z serwisów pokerowych, takich jak PokerStars czy 888poker. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja ta ulegnie prędzej czy później zmianie. Według raportu H2 Gambling Capital, zapisy ustawy hazardowej obejmujące licencje dla bukmacherów przyniosły wymierne korzyści w postaci zmniejszenia szarej strefy. Podobne regulacje w innych sektorach gamingu mogłyby dać równie pozytywne efekty.

Źródło: https://www.igamingbusiness.com/news/german-lawmakers-approve-new-gambling-regulations