KSA ogłasza przetarg na krajową infolinię hazardową

w Świat, autor:

Kansspelautoriteit (KSA) holenderski organ regulacyjny ogłosił przetarg, w którym poszukuje podmiotu, którego zadaniem będzie obsługa krajowej infolinii hazardowej. 

Wymóg ustawowy

Już we wcześniejszych planach wspominano, że infolinia jest będzie częścią kompleksowego podejścia do walki z uzależnieniami. Plan ten zakłada między innymi przyznawanie funduszy na badania i projekty dotyczące problemów hazardowych, świadczenie usług leczenia dla graczy oraz właśnie utworzenie i działanie infolinii, która zapewni leczenie i wsparcie dla użytkowników dotkniętych tym problemem oraz dla ich rodzin. 

Ostatnią częścią od strony technicznej ma się zająć właśnie wyłoniony w przetargu operator. Będzie miał on za zadane zapewnić usługę strony internetowej z opcją czatu, poczty elektronicznej oraz stałego numeru telefonu. W stworzonym wcześniej dokumencie konsultacyjnym regulator stwierdził, że jego celem jest zapewnienie dostępności usługi 24 godziny na dobę, zarówno w języku niderlandzkim, jak i w innych językach, które mogą być wykorzystywane na terenie kraju. Dodatkowo regulator wymaga, żeby operator był w stanie zapewnić użytkownikom obiektywne informacje oparte na najnowszych osiągnięciach naukowych, a także dostosować porady dopasowane indywidualnie do każdego kto zwraca się z pomocą. Jak informuje urząd, celem głównym działania infolinii jest oferowanie krótkoterminowych interwencji profilaktycznych, aby pomóc graczom w utrzymaniu kontroli nad hazardem, a tam, gdzie to możliwe, wysłać potrzebujące tego osób na terapie leczenia uzależnień lub skontaktować z biurami usług medycznymi i lub z biurami doradztwa ds. długów.

Infolinia musi być bezpłatna i łatwo dostępna, ma pozwolić zachować anonimowość dzwoniących i oferować wysoką jakość usług wszystkim, którzy z niej korzystają. Usługa ma zacząć działać od 1 kwietnia 2021 roku i wymogi zapewnienia tego typu rozwiązania zostały zapisana w ustawie o grach zdalnych. Zakłada się, że projekt ma kosztować ok. 750 000 EUR.

Postępowanie rozstrzygnięte do końca wakacji

Zainteresowane strony muszą złożyć ofertę do 1 września tego roku, chociaż poinformowano, że dostawcy chcący wystartować w przetargu mogą poprosić o dodatkowe informacje do 16 lipca. KSA oświadczył, że otrzymał łącznie siedem odpowiedzi od dostawców zainteresowanych pomocą w opracowaniu nowej usługi podczas wstępnych konsultacji w sprawie przetargu przeprowadzonego w lutym. 

Nowe prawo w przyszłym roku

Holandia jest w trakcie procesu przejścia na rynek regulowany. Planowana data wejścia w życie nowych przepisów wyznaczona została na 1 lipca 2021 roku. Pierwotnie miał być to 1 stycznia przyszłego roku, ale holenderski rząd zdecydował, że da sobie sześć miesięcy więcej na przygotowanie państwa do nowej rzeczywistości hazardowej. Ostatnio organ regulacyjny KSA nie wykluczył kolejnego opóźnienia, które może być spowodowane zakłóceniami związanymi w epidemią koronawirusa.