Jak blokada wpłynęła na hazard – badania

w Świat, autor:

GambleAware organizacja działająca w Wielkiej Brytanii, której głównym celem jest uświadamianie użytkownikom zakładów bukmacherskich i kasyn online niebezpieczeństwa związanego z uzależnieniem od hazardu, prowadzi obecnie badania dotyczące wpływu lockdownu na nawyki hazardowe. 

Szczegółowe wyniki

Opublikowane przez portal YouGov badanie wykazało, że 5 proc. graczy korzystało z hazardowych narzędzi bezpieczeństwa w pierwszych miesiącach blokady. W tym czasie aż 63 proc. osób uważanych za problematycznych hazardzistów skorzystało z w/w narzędzi.

Liczba osób zgaszających potrzebę leczenia, porad i wsparcia w celu poradzenia sobie z hazardem w trakcie ostatnich 12 miesięcy pozostała w dużej mierze niezmieniona, przy czym 16 proc. zgłosiło to w maju 2020 r. w porównaniu z 17 proc. w październiku 2019 r.

Opublikowane dzisiaj wyniki pokazują, że istnieje problem dotyczący braku świadomości i braku świadomości na temat leczenia i usług hazardowych, które istnieją w celu zapewnienia wsparcia i opieki. Chociaż wydaje się, że wskaźniki hazardu nie wzrosły w okresie blokady, niepokojący jest fakt, że wśród osób najbardziej narażonych na hazard rośnie. Ponieważ w całym kraju wprowadzane są bardziej restrykcyjne środki w celu kontrolowania pandemii COVID-19, absolutnie konieczne jest, aby rząd, krajowe służby zdrowia i organizacje charytatywne w całej Wielkiej Brytanii kontynuowały współpracę w celu promowania i zwiększania świadomości na temat usługi online i telefoniczne w zakresie leczenia hazardu, takie jak National Gambling Treatment Service i National Gambling Helpline pod numerem 0808 8020 133.

Sian Griffiths, zastępca przewodniczącego GambleAware

52 procent grało mniej lub tyle samo

Innym rezultatem badań jest fakt, że zidentyfikowano szereg przeszkód w dostępie do leczenia, w tym brak świadomości na temat profesjonalnego wsparcia online dostępnego w przypadku szkód związanych z hazardem, piętno związane z problematycznym hazardem, zmniejszenie liczby dostępnych wizyt u specjalisty zdrowia psychicznego z powodu na COVID-19 i brak możliwości spotkania twarzą w twarz podczas blokady.

Spośród ankietowanych co piąty hazardzista zgłosił, że uprawiał więcej hazardu w okresie lockdownu, z czego 52 proc. jako powód podało „złagodzenie nudy lub coś do zrobienia”.

„Brak chęci do hazardu” był jednym z najczęstszych powodów wymienianych przez osoby, które rzadziej uprawiały hazard w okresie blokady.

Ogółem 52 proc. graczy stwierdziło, że podczas wczesnej blokady od marca do maja grali mniej więcej tyle samo, co zwykle, podczas gdy 41 proc. zgłosiło spadek aktywności hazardowej – w porównaniu do 4 proc., które udokumentowały wzrost.