Iwan Rudyi na czele ukraińskiego regulatora

w Świat, autor:

Ukraiński rząd oficjalnie ogłosił powołanie Iwana Rudyi na pierwszego Dyrektora Generalnego Ukraińskiej Komisji Hazardu i Loterii (UGLC) – organu regulacyjnego, który powstał na skutek zmiany prawa hazardowego u naszego wschodniego sąsiada.

Mianowanie Rudyi na dyrektora generalnego założyciela UGLC zostało potwierdzone w ubiegły piątek po opublikowaniu telegramu wydanego przez Olega Niemczinowa, przewodniczącego Rady Ministrów Ukrainy.

Rudyi to na Ukrainie znana postać, jest byłym generałem ukraińskiej jednostki antyterrorystycznej ATO walczącej w konflikcie w Donbasie z separatystami wspieranymi przez Rosję. Przed powrotem do ukraińskich sił zbrojnych Rudyi był producentem wykonawczym dla ukraińskiej telewizji. Ukraińskiej Komisji Hazardu i Loterii stanowi istotny element planowanego uruchomienia regulowanego rynku gier hazardowych na Ukrainie w 2021 r., UGLC będzie służyć jako niezależna agencja rządowa monitorująca wszystkie licencjonowane gry hazardowe i zachowanie operatorów.

Stan prac przy nowych regulacjach

Zamykając wrześniowe obrady, Rada Najwyższa (parlament) zaakceptowała szereg „aktów wykonawczych” dołączonych do zatwierdzonego tekstu ustawy “ukraińskiej ustawy o grach hazardowych”, ustanawiając podstawy pierwszej w historii ukraińskiej agencji nadzorującej hazard.

Przejmując przywództwo UGLC, Rudyi będzie wspierany przez Olenę Vodolazhko jako głównego urzędnika prawnego agencji oraz byłego przedstawiciela Ukrainy w NATO Jewhena Hetmana jako „głównego koordynatora” UGLC.

W swoim oświadczeniu Niemczinow poinformował, że UGLC rozpoczęło rekrutację na 230 stanowisk do obsadzenia swojego departamentu, w którym regencja poszukuje sześciu dyrektorów regionalnych podległych do centrali UGLC w Kijowie.

Postęp i rozwój UGLC będą nadzorowane przez niezależnego doradcę monitorującego, jak wypełnia on swoje obowiązki w zakresie licencjonowania, utrzymywania zgodności i standardów rynkowych.

Jako pierwszy dyrektor generalny Rudyi będzie pełnił czteroletnią kadencję, uzgodnioną przez Radę Ministrów, a jego kadencja będzie ograniczona do maksymalnie dwóch kadencji, kierując UGLC jako ukraińską agencją regulacyjną ds. Hazardu.