Holendrzy rozpoczynają przygotowania do wprowadzenia programu samowykluczenia

holandia hazard

w Świat, autor:

Ostro do pracy zabrał się holenderski organ regulacyjny De Kansspelautoriteit (KSA). Wczoraj informowaliśmy o tym, że Holendrzy poszukują operatora, który zapewni obsługę infolinii, a dziś w świat wyszła wiadomość, że KSA przedstawiło szczegóły techniczne programu samowykluczenia

Centralny system monitoringu graczy

Centraal Register Uitsluiting Kansspelen (Cruks) – centralny rejestr wykluczenia z gier cyfrowych, bo tak będzie nazywał się wspomniany program dostępna będzie dla operatorów naziemnych już od 13 lipca. Aby móc wdrożyć system spółki naziemne będę musiały uzyskać certyfikat infrastruktury klucza publicznego (PKI). Ma to pozwolić operatorom zintegrować system, który zgodnie z zapisami znowelizowanego prawa hazardowego ma obowiązywać wszystkich licencjonowanych operatorów na holenderskim rynku. 

Jak działa system Cruks

Każdy użytkownik zakładów bukmacherskich i kasyn będzie miał przypisany indywidualny numer Cruks, który powstanie na podstawie krajowego rejestru BSN (odpowiednik PESEL w Polsce), imienia, daty urodzenia oraz płci. Następnie zadaniem operatora będzie sprawdzenie czy gracz jest zarejestrowany w programie i czy może rozpocząć grę w placówce hazardowej lub na stronie internetowej. Gracze mogą zarejestrować się w Cruksie samodzielnie, może to też zrobić operator lub członek rodziny w imieniu gracza.

KSA poinformowało również, że zamierza zorganizować w dniu 25 czerwca sesję informacyjną dla zainteresowanych przedstawicieli spółek hazardowych, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące programu.

Hazard online w następnej kolejności

Operatorzy hazardu online również będą zobowiązani do zaimplementowania systemu Cruksa na swoich stronach internetowych. Jednak KSA poinformowało, że w związku z faktem, że ustawa wejdzie dopiero na początku przyszłego roku, a jej przepisy zaczną w pełni obowiązywać od lipca 2021 r. to na tym etapie projektu regulator zadecydował, że operatorzy internetowi nie będą do niego wdrażani, a obecne sesje dotyczą jedynie spółek prowadzących działalność z wykorzystaniem punktów stacjonarnych. 

Dynamiczne zmiany na rynku hazardowym w Holandii

O tym, ze Holendrzy poważnie przygotowują się do zmian na rynku hazardowym, świadczy nie tylko wczorajsza informacja o utworzeniu infolinii dla graczy, ale także działania jakie podejmują inne organy państwa. W ubiegłym tygodniu holenderski minister ochrony prawnej Sander Dekker wyjaśniał parlamentarzystą w jaki sposób rząd będzie ograniczał reklamę hazardową. Poinformował między innymi, że operatorzy będą musieli zagwarantować, że promocje są uczciwe, dostarczając informacji o specyficznych cechach reklamowanych produktów i oznaczając ryzyko związane z nadmiernym hazardem. Dekker dodał, że reklamy muszą również unikać tworzenia nierealnych oczekiwań, które sugerowałyby, że gracz już wygrał lub ma większą szansę na wygraną. Treści, które umniejszają ryzyko nadmiernej gry, są również zabronione, a posiadaczom licencji zabrania się kierowania reklam do szczególnie zagrożonych grup społecznych, takich jak osoby niepełnoletnie lub takich, które wykazują oznaki rozwoju uzależnienia od hazardu.