Hiszpański rząd wprowadzi ograniczenia na bonusy powitalne

w Świat, autor:

Szykują się kolejne obostrzenia na rynku gamingowym w Hiszpanii. Tym razem na celownik tamtejszego Ministerstwa Spraw Konsumenckich trafiły bonusy powitalne, których ograniczenie miałoby chronić graczy mających problem z hazardem.

Minister Alberto Garzón ujawnił w poniedziałek, że planuje nałożyć kolejne restrykcje na hiszpańskich operatorów. Tym razem ograniczenia mają dotyczyć kampanii promocyjnych, które obejmują „ekonomiczne bonusy” jako środek na pozyskanie nowych klientów i utrzymanie klientów już posiadających konto. W ramach nowych zapisów oferty bonusowe operatorów nie mogłyby być wyższe niż 100 euro.

Minister stwierdził, że strategia zachęcania klientów w ten sposób jest mocno kontrowersyjny. Jego zdaniem, nie tylko pozwala on operatorom pozyskiwać nowych klientów i zwiększać sumy obstawiane przez graczy, ale również przyciąga nieletnich i ludzi mających problem z uzależnieniem od hazardu.

Nowe ograniczenia mają zostać zawarte w projekcie królewskiego dekretu obejmującego nowe przepisy dotyczące działań marketingowych operatorów hazardowych. Jednym z elementów składowych dekretu są również restrykcje dotyczące godzin, w których operatorzy mogą się reklamować, o czym pisaliśmy niedawno. W ramach tego zapisu firmy igamingowe będą mogły promować swoje usługi w specjalnym okienku, między 1 w nocy a 5 nad ranem.

Rząd ogłosił również rozpoczęcie programu EFICAZ. Krótko mówiąc, jest to lista graczy samowykluczonych, która ma na celu ograniczenie ich dostępu do alternatywnych źródeł finansowania. Udział w tej inicjatywie zapowiedzieli już internetowi kredytodawcy.

Rządowa ofensywa skierowana wobec operatorów hazardowych online ma bardzo wielu krytyków. W ostatnim czasie dołączył do nich szef policyjnych Służb Kontroli Hazardu i Zakładów Bukmacherskich, Javier Molinera. Stwierdził on, że w rzeczywistości policjanci nie widzą problemów społecznych, które byłyby spowodowane przez hazard. Dodał on również, że mitem jest jakoby nieletni mieli łatwiejszy dostęp do gry u operatorów online niż w punktach naziemnych.

Naszym zdaniem

Wiele wskazuje na to, że zdecydowane działania hiszpańskiego rządu wobec tamtejszych operatorów hazardowych nie są do końca uzasadnione. Ten iberyjski kraj ma jeden z najniższych odsetków osób uzależnionych od hazardu ze wszystkich krajów Unii Europejskiej. Kolejne restrykcje wprowadzane przez resort prowadzony przez Alberto Garzóna wydają się nie mieć sensu i jedynie komplikują życie zarówno operatorom, jak i graczom. Co gorsza, zapisy tego dekretu mogą ugodzić w sport, który jest dla obywateli tego kraju niezwykle ważny. Jasne jest w końcu, że niższe dochody bukmacherów przełożą się finalnie na niższe nakłady na finansowanie klubów.

Źródło: https://calvinayre.com/2020/02/18/business/spain-new-limits-online-gambling-welcome-bonuses/