Gracze bukmacherscy nie przeszli do kasyn w czasie lockdownu

w Świat, autor:

Grupa badaczy – Michael Auer z niemieckiej firmy Naccton zajmującej się danymi, Doris Malischnig z Urzędu ds. Uzależnień i Polityki Narkotykowej w Wiedniu oraz Mark D. Griffiths z Międzynarodowej Jednostki Badań nad Gierami na Uniwersytecie w Nottingham wzięła pod lupę zachowania 5393 graczy zakładów sportowych z Niemiec, Szwecji, Norwegii i Finlandii, którzy postawili przynajmniej jeden zakład w okresie od 1 stycznia do 7 marca 2020 roku oraz po 30 kwietnia 2020 roku. Autorzy twierdzą, że jest to pierwsze takie badanie, które opisuje zachowanie graczy w okresie przed i po wprowadzeniu środków ochronnych w związku z epidemią koronawirusa.

Spadek aktywności hazardowej

Badanie obejmowało już zarejestrowanych graczy i sprawdzało ich aktywność. Badacze podzielili użytkowników na cztery grupy i analizowali czy jaki procent grupy korzysta z zakładów sportowych i kasyn online. Wyniki prezentowały się następująco 

  1. Osoby, które postawiły zakład w 5 z 10 tygodni przed pandemią – 76% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.
  2. Osoby, które postawiły zakład w 6,7,8 z 10 tygodni przed pandemią – 77% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.
  3. Osoby, które postawiły zakład w 9 z 10 tygodni przed pandemią – 78% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.
  4. Osoby, które postawiły zakład w każdym z 10 przed pandemią – 79% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.

Następnie sprawdzono aktywność tych grup od daty wprowadzenia lockdownu który tak de facto wiązał się z praktycznie całkowitym wygaszeniem aktywności bukmacherskiej, ponieważ oferta zakładów wzajemnych była ograniczona do minimum i jedynym produktem hazardowym, który mógł być oferowany bez większych zmian były kasyna online.

  1. Osoby, które postawiły zakład w 5 z 10 tygodni przed pandemią – 60% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.
  2. Osoby, które postawiły zakład w 6,7,8 z 10 tygodni przed pandemią – 62% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.
  3. Osoby, które postawiły zakład w 9 z 10 tygodni przed pandemią – 71% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.
  4. Osoby, które postawiły zakład w każdym z 10 przed pandemią – 76% z nich korzystało w tym czasie z kasyna online.

Wyniki te mówią nam, że gracze nie tylko postawili mniej na wydarzenia sportowe, ale również spadła ich aktywność w kasynach online. Czyli wbrew temu czego wszyscy się spodziewali konwersja użytkowników była niższa. 

Chociaż hazard w kasynie online nie stał się częstszy, wydaje się, że częściej obstawiający zakłady sportowe utrzymywali również  swoje zachowania hazardowe korzystając z kasyna online, podczas gdy użytkownicy rzadziej obstawiający zakłady sportowe byli bardziej skłonni do całkowitego zaprzestania hazardu

fragment raportu