Ghański Związek Piłki Nożnej będzie się sądził z operatorami

w Świat, autor:

Organ odpowiadający za piłkę nożną w Ghanie ma zamiar zaskarżyć operatorów zakładów wzajemnych, którzy zawarli w swoich ofertach rynki na główne rozgrywki w tym kraju, mimo iż nie mieli na to pozwolenia.

Wraz ze startem rozgrywek Ghańskiej Premier League (GPL), który miał miejsce w zeszłym miesiącu, nowy prezes Ghańskiego Związku Piłki Nożnej (GFA) Kurt Okraku zakazał oferowania rynków na wszelkie rozgrywki piłkarskie w tym kraju przez bukmacherów nie posiadających licencji.

Mimo to, GFA ogłosiło, że operatorzy wystawili kursy na ostatnie mecze GPL bez zezwolenia. W związku z zaistniałą sytuacją nakazali swoim prawnikom, by podjęli odpowiednie działania prawne. 

W swoim oświadczeniu, przedstawiciele Ghańskiego Związku piłki nożnej stwierdzili: „Ostrzegamy wszystkie firmy bukmacherskie, by przestały wystawiać zakłady na Ghańską Premier League lub jakikolwiek produkt GFA przez autoryzacji ze strony GFA; w przeciwnym wypadku Związek podejmie kroki prawne przeciwko nim bez uprzednich powiadomień.”

Związek dodał, że: „GFA pragnie jednocześnie powiadomić krajowego regulatora, Komisję Gamingową Ghany, o nielegalnej działalności licencjonowanych przez nich firm wobec GFA i jego członków.”

Nie jest to pierwsze głośne postanowienie szefa GFA. Poza zakazem prowadzenia zakładów na tamtejszą ligę, Kurt Okraku zakazał w ubiegłym miesiącu wszystkim osobom związanym z ghańską piłką nożną brania udziału w jakiejkolwiek działalności związanej z zakładami bukmacherskimi. 

Wszystkie te stanowcze postanowienia były reakcją Związku na ostatnie skandale w sporcie tego afrykańskiego kraju. Poprzedni prezes GFA został dożywotnio wykluczony z prowadzenia działalności związanej ze sportem, po tym jak uznano go winnym złamania tamtejszego prawa korupcyjnego.

Naszym zdaniem

Problemy natury organizacyjnej i korupcyjnej są codziennością w krajach rozwijających się, takich jak Ghana. Radykalne kroki podjęte przez prezesa Ghańskiego Związku Piłki Nożnej wydają się więc być jak najbardziej uzasadnione, szczególnie jeśli zależy mu na poprawie mocno nadszarpniętego wizerunku zarządzanej przez niego organizacji. Tego typu działania z pewnością dają nadzieję na lepsze czasy dla sportu w krajach afrykańskich. O tym, że tamtejsze rynki mają bardzo duży potencjał przekonuje się coraz większa liczba firm z bogatszych części świata, o czym świadczy m. in. ekspansja na rynek nigeryjski rosyjskiego bukmachera 1xBet.

Źródło: https://www.gamblinginsider.com/news/8376/ghana-football-association-to-take-legal-action-over-unauthorised-betting
https://calvinayre.com/2020/01/06/business/ghana-football-association-threaten-lawsuits-for-unauthorized-betting/