ESL Pro League Season 11 – zapowiedź

w Świat, autor:

Jak wiadomo, rozgrywki sportowe na całym świecie, z nielicznymi wyjątkami, w dalszym ciągu pozostają zawieszone. Nie grają ligi piłki nożnej, koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej, zawieszono również mecze tenisowe. Fani sportu i typerzy mają więc bardzo ograniczone pole manewru. W tych trudnych czasach świetną alternatywą stał się e-sport, który wydaje się być odporny na oddziaływanie koronawirusa. Organizatorzy dużych turniejów Counter-Strike: Global Offensive, takich jak ESL Pro League, zdecydowali się jednak zmienić format rozgrywek na LAN, co oznacza, że turniej zostanie rozegrany online. 

11. edycja ESL Pro League Europe rozpoczęła się w poniedziałek 16 marca. Rozgrywki, z powodu epidemii koronawirusa, zostały podzielone na składającą się z trzech grup dywizję europejską oraz na dywizję północnoamerykańską, która dla odmiany składa się z tylko jednej grupy. Podział przedstawia się następująco:

Dywizja europejska

Grupa A (16-24 marca 2020):
– Astralis
– Team Vitality
– Ninjas in Pyjamas
– GODSENT
– ENCE
– Team Spirit

Grupa B (17-24 marca 2020)
– Natus Vincere
– Fnatic
– North
– ForZe
– BIG
– Complexity

Grupa C (26 marca – 3 kwietnia 2020)
– mousesports
– G2 Esports
– FaZe Clan
– Virtus.pro
– OG
– Tyloo


Dywizja północnoamerykańska (26 marca – 12 kwietnia 2020)
– Evil Geniuses
– Team Liquid
– 100 Thieves
– FURIA Esports
– Swole Patrol
– zostanie ogłoszone

Format turnieju

Jak już wspomniałem, mecze ESL Pro League Season 11 Europe rozgrywane będą przez LAN, w systemie każdy z każdym. Wszystkie zespoły, które zwyciężą w swoich grupach przejdą do drugiego etapu. Zespoły z miejsc 2. i 3. zawalczą w barażach o awans do drugiego etapu. 

W drugim etapie rozgrywek zawalczy sześć zespołów, również w systemie każdy z każdym. Zespół z pierwszego miejsca automatycznie awansuje do Wielkiego Finału. Zespoły z 2. i 3. miejsca zmierzą się ze sobą w bezpośrednim pojedynku półfinałowym.

Gdzie obstawiać ESL Pro League Season 11?

Zawody e-sportowe stały się w tych trudnych czasach jednymi z głównych punktów ofert bukmacherów. Nie powinno więc dziwić, że oferty na mecze ESL Pro League są dostępne u wszystkich legalnych bukmacherów online. Co ważne, nie ograniczają się oni wyłącznie do wystawiania rynków na zwycięzców poszczególnych pojedynków, ale również oferują m. in. zakłady na handicapy, liczbę map w formie under/over, zwycięzców poszczególnych map, a także zakłady na osiągnięcia czołowych zawodników.

Czy można obstawiać ESL Pro League Season 11 na żywo?

Mecze ESL Pro League można typować na żywo u bukmachera STS. Co ważne, największy polski operator zadbał o to, by poza możliwością obstawiania, zarejestrowani gracze mogli śledzić relacje na żywo z poszczególnych spotkań. STS oferuje streaming więc na żywo ze wszystkich meczów tego turnieju wraz z zakładami live na każdy z nich.

Naszym zdaniem

E-sport może okazać się jednym z największych „wygranych” epidemii koronawirusa. Przeniesienie rozgrywek do Internetu, co prawda nieco obniża atrakcyjność oprawy całego wydarzenia, jednak i tak gwarantuje duże emocje dla widzów i typerów, którzy śledzić będą te wydarzenia za pomocą platform streamingowych. Mecze CS: GO należą do najbardziej efektownych wśród rozgrywek e-sportowych i myślę, że jest szansa, by fani klasycznych dyscyplin sportowych byli w stanie przekonać się do tej strzelanki, nie tylko jako gracze, ale i jako typerzy.