Covid-19 i jego wpływ na hazard – badania Gambling Commission

w Świat, autor:

Organ regulacyjny w Wielkiej Brytanii opublikował wyniki badania dotyczącego wpływu pandemii koronawirusa na zachowania klientów branży hazardowej w tym kraju.

Raport zaczął się od opisu trendów konsumenckich. Zdaniem autorów kontakt ten pomocy jest w analizie rynku hazardowego pod względem tego jakie emocje odczuwają klienci, jak spędzają czas wolny i ile pieniędzy mają w kieszeni. W badaniu 25 proc. respondentów stwierdziło, że lockdown negatywnie wpłynął na ich zdrowie psychiczne, a dla 40 proc. osób zamknięcie kraju wiązało się również ze spadkiem dochodów. Spędzanie większej ilości czasu domu wpłynęło również na zmiany w jaki sposób ludzie angażowali się w rozgrywkę, a szczególnie widoczne było to w przypadku osób uprawiających hazard. Okazało się, że osoby, które grały w jakąś formę gry hazardowej w ciągu ostatnich czterech tygodni, częściej niż pozostała część populacji:

  1. Wydawały pieniądze na rozrywkę (17 proc. graczy w porównaniu do 13 proc. średniej)
  2. Cześciej oglądały telewizje (50 proc. graczy w porównaniu do 42 proc. średniej)
  3. Cześciej korzystały z serwisów VOD (48 proc. graczy w porównaniu do 40 proc. średniej)

Mniejszy napływ nowym konsumentów uprawiających hazard

Wydaje się jednak, że negatywnie lockdown wpłynął tylko na aktywnych hazardzistów. Jak pokazują dane okres blokady nie przyciągnął wielu nowych konsumentów do serwisów hazardowych. Według badań YouGov z 20–21 maja tylko 0,4 proc. wszystkich ankietowanych osób stwierdziło, że zaczęło hazard po raz pierwszy w ciągu ostatnich czterech tygodni. Gambling Commission zwraca uwagę, że jednocześnie 2,1 proc. osób przestało całkowicie grać w okresie pandemii. Pierwsze wzrosty wyników zaczęły się dopiero wraz ze wznowieniem rozgrywek Bundesligi dnia 16 maja 2020 roku.

Jednocześnie badania przeprowadzone przez YouGov od 16 kwietnia do 18 czerwca wskazują, że hazard przez ostatnie cztery tygodnie pozostał na względnie stabilnym poziomie, czyli przedziale 28–32 proc.. Odnotowano jednak znaczny wzrost udziału zakładów sportowych, który początkowo spadł do 1 proc. 6-7 maja,  a następnie wzrósł do 5 proc. 17-18 czerwca. Za przyczynę badacze uznają powrót rozgrywek cieszących się powszechną popularnością w Wielkiej Brytanii (m.in. Premier League). W przeciwnym kierunku podążały wskaźniki zaangażowania w obstawiania sportów wirtualnych. 

Użytkownicy częściej korzystali z nowych produktów

W okresie blokady obserwowano również zmiany w preferencjach dotyczących rodzaju podejmowanej aktywności hazardowej. Wyniki badań pokazują, że 31 proc. hazardzistów w ciągu ostatnich czterech tygodniu po raz pierwszy wypróbowało jednej lub więcej nowych gier hazardowych. Użytkownicy najczęściej korzystali z bingo online (13 proc.), sportów i wyścigów wirtualnych (12%), szybkich gier loterii państwowej (11 proc.) i automatów online (11 proc.). Ponadto 18 proc. osób przyznało, że po raz pierwszy od czterech tygodni brało udział w loterii państwowej. Z więcej niż jednej form aktywności dostępnych w serwisach hazardowych skorzystało w ostatnim czasie 40% graczy. Gambling Commission zwraca przy tym uwagę, że ta statystyka może niepokoić, ponieważ jak pokazują badania zaangażowanie w większą liczba produktów hazardowych może wpłynąć na wyższe ryzyko problemów związanych z uzależnieniem od hazardu.

Gracze twierdzą, że grają w produkty w takim samym lub nawet mniejszym stopniu. Jednak większość osób, które uczestniczyły w co najmniej trzech grach hazardowych w ciągu ostatnich czterech tygodni, twierdzi, że spędza więcej czasu lub wydaje więcej pieniędzy na co najmniej jeden produkt. Znajduje to odzwierciedlenie we wzroście średniej liczby zakładów na klienta na niektóre produkty, szczególnie na zakłady wzajemne w maju. Bukmacherzy odnotowali 60 proc. wzrost liczby zakładów, przy jednoczesnym 13 proc. wzrostem liczby aktywnych graczy.

źródło: https://www.gamblingcommission.gov.uk/news-action-and-statistics/Statistics-and-research/Covid-19-research/Covid-19-updated-July-2020/Covid-19-and-its-impact-on-gambling-%E2%80%93-what-we-know-so-far-July-2020.aspx