UK: zakończenie współpracy pomiędzy Evertonem a SportPesa

w Sponsoring, autor:

Zarząd znanego klubu piłkarskiej Premier League Everton FC ogłosił, że kończy współpracę z operatorem zakładów bukmacherskich online SportPesa na dwa lata przed terminem ustalonym w umowie pomiędzy obydwoma podmiotami.

Logotyp kenijskiego bukmachera znajdował się na koszulkach piłkarzy z Goodison Park od początku sezonu 2017/2018 i według zawartej wówczas umowy miał na nich pozostać do zakończenia rozgrywek sezonu 2021/2022. Klub ogłosił jednak, że umowa zostanie rozwiązana w maju tego roku.

Mimo iż nie podano do wiadomości bezpośredniej przyczyny zakończenia współpracy, w oświadczeniu klub powiadomił, że decyzja ta została podjęta po „po dokładnym przeglądzie przez klub jego strategii handlowej wraz z jego wizją i przyszłymi planami na wzrost”.

Rzecznik „The Toffees” dodał, że: „Była to trudna decyzja, jednak pozwoli nam ona w najlepszy sposób osiągnąć plan handlowy i skorzystać z nowych możliwości, które teraz zostały przed nami otwarte. Klub chciałby podziękować SportPesa za całą pracę jaką razem wykonaliśmy. Nasze partnerstwo doprowadziło do dwukrotnej wizyty naszego pierwszego zespołu w Afryce, a także do wzięcia udziału przez naszych byłych zawodników i sztab klubu w licznych działaniach w tym rejonie. Pozwoliło nam to zwiększyć nasz zasięg w Afryce i wzmocnić nasz wyjątkowy związek z tym kontynentem”.

Ostatni czas nie był najlepszy dla afrykańskiego operatora zakładów wzajemnych. W 2019 roku dostał zakaz działalności na kenijskim rynku, po sporze ze stroną rządową o dużą sumę nieopłaconych podatków. W efekcie 453 osoby zatrudnione w tym kraju straciły pracę. Niedługo później Irlandzki Związek Piłki nożnej zdecydował się zakończyć współpracę z tym bukmacherem, a jako przyczynę podano konieczność ponownego rozpatrzenia umów partnerskich.

Rzecznik Evertonu zapowiedział, że przed rozpoczęciem kolejnego sezonu ogłosi nazwę nowego partnera głównego. Z kolei SportPesa póki co pozostaje sponsorem grającego w Championship Hull City. Nie wiadomo jednak na jak długo.

Naszym zdaniem

SportPesa to nie pierwszy bukmacher, który w ostatnim czasie boryka się z problemami wizerunkowymi, a podobne kłopoty kontrowersje budził w ostatnim czasie m. in. 1xBet. W kontekście niejasnej przyszłości kenijskiego operatora, zarząd Everton FC podjął najpewniej jedyną słuszną decyzję o zakończeniu współpracy. Budżety klubów Premier League, które płacą na ogół niebotyczne sumy swoim piłkarzom, muszą mieć zapewnioną płynność finansową, a ewentualna niewypłacalność któregoś z głównych sponsorów może doprowadzić do chaosu w księgowości. Piłka nożna na wyspach to w końcu wart miliardy funtów biznes, a w nim jak wiadomo rzadko jest miejsce na sentymenty.

Źródło: https://sbcnews.co.uk/marketing/2020/02/17/everton-cuts-ties-with-sportpesa/