F1: Team Racing Point rezygnuje ze współpracy ze SportPesa

w Sponsoring, autor:

Ciąg dalszy problemów operatora zakładów wzajemnych online SportPesaOtmar Szafnauer, szef startującego w cyklu Formuły 1 zespołu Racing Point, poinformował o zakończeniu współpracy z kenijskim bukmacherem jako powód podając „trudności na rodzimym rynku”. Do tej pory SportPesa był sponsorem tytularnym tego teamu. 

Początkowo, umowa partnerska pomiędzy teamem F1 a bukmacherem miała obowiązywać przez kilka lat, począwszy od roku 2019 i była to największa inicjatywa sponsorska kenijskiego operatora. Niestety, z jasnych przyczyn współpraca musiała zostać zakończona na kilka tygodni przed rozpoczęciem sezonu.

W wywiadzie dla Motorsport.com, Otmar Szafnauer powiedział: „Mieli pewne trudności na swoim rodzimym rynku. W dalszym ciągu chcą się angażować, ale raczej na innym poziomie, nie jako sponsor tytularny. Więc rozmawiamy z nimi jak z przyjaciółmi zespołu i mamy nadzieję, że będziemy mogli zaangażować ich jako jeden z naszych sponsorów i partnerów”.

Kenijski operator w dalszym ciągu stara się rozwiązać problemy z podatkami na swoim rodzimym rynku. Do czasu wyjaśnienia sprawy ze stroną rządową, SportPesa nie może dostarczać swoich usług klientom w tym afrykańskim kraju, przez co musiała dokonać zwolnienia ponad 400 pracowników. Doprowadziło to również do rozwiązania umów sponsorskich z angielskim klubem Everton FC oraz Irlandzkim Związkiem Piłki Nożnej. Bukmacher pozostaje w dalszym ciągu sponsorem grającego w angielskiej Championship Hull City, nie wiadomo jednak na jak długo.

Z kolei szef Racing Point zdążył już poinformować, że jego zespół nawiązał współpracę z austriacką firmą BWT, którą nazwał „świetnym nowym sponsorem tytularnym”. Jako że BWT zajmują się systemami oczyszczania wody, wyraził nadzieję, że wspólnie doprowadzą do ograniczenia zużycia plastiku podczas wyścigów F1.

Naszym zdaniem

Kenijczycy ze SportPesa realizowali bardzo ambitne plany marketingowe, które jednak zostały w brutalny sposób zweryfikowane po cofnięciu im licencji na ich rodzimym rynku. Bukmacher, będący do tej pory liderem w swoim kraju, musiał dokonać sporej redukcji etatów, a jego dotychczasowi partnerzy rozwiązują z nim umowy. Pozostaje liczyć na to, że jego problemy z podatkami zostaną w końcu wyjaśnione, a sam bukmacher ocalony. Niemniej, odbudowanie marki z pewnością będzie wymagało sporo czasu i wysiłku ze strony zarządu.

Źródło: https://www.insidersport.com/2020/02/18/racing-point-replaces-sportpesa-with-bwt/