Spelinspektionen z nowymi propozycjami przepisow

w Świat, autor:

Szwedzki organ regulacyjny Spelinspektionen przedłożył Krajowej Radzie Handlu projekt nowych regulacji i zasad ogólnych dotyczących zasad obstawiania meczów. Następnie przepisy mają trafić do Komisji Europejskiej, która wypowie się czy nie naruszają wewnątrzunijnych traktatów.

Zgodnie z nowymi propozycjami rynki zakładów bukmacherskich na mecze szwedzkich lig byłyby ograniczone do czterech najwyższych poziomów lig piłkarskich, natomiast zakłady na Puchar Szwecji ograniczone byłyby do meczów z udziałem drużyn z tych samym poziomów rozgrywkowych. We wstępnym projekcie zasada ta została również rozszerzona w stosunku do zagranicznych rozgrywek ligowych, przy czym dodano, że zakłady również byłyby dozwolone tylko na mecze czterech najwyższych klas rozgrywkowych.

Zdaniem regulatora ograniczenie zakładów do czterech najwyższych poziomów jest konieczne ze względu na zagrożenie związane z ustawianiem wyników spotkań niższych lig. Według Spielinspektorien biedniejsze kluby są bardziej zagrożone procederem korupcyjnym. 

W obecnych czasach ustawianie meczów jest uważane za jedno z największych zagrożeń dla sportu. Ryzyko zwiększa się przy meczach niższych lig piłkarskich i stanowi zagrożenie również dla potencjalnych start bukmacherów. Monitorowanie niektórych półprofesjonalnych klas rozgrywkowych jest mnie efektywne, ponieważ piłkarze i trenerzy tam występujący nie zarabiają dużych pieniędzy. 

Komunikat Spielinspektionen

Nowe przepisy mogą wejść w życie dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej, której prace według zapowiedzi mają potrwać nieco ponad trzy miesiące. Jeśli Szwecja otrzyma zielone światło, przepisy będzie można wprowadzić od 2021 r.

Proponowane regulacje nie będą miały charakteru dyskryminującego.  Motywowane są jedynie interesami publicznymi i uczciwością szwedzkiego sportu, ich narzędzia są odpowiednie do osiągnięcia wyznaczonych celów i nie wykraczają poza to, co jest konieczne do osiągnięcia dobrze funkcjonującego rynku gier, w którym integralność sportowa jest zachowana.

Komunikat Spielinspektionen

Regulator podkreślił, że przepisy nie mogą stać się zbyt restrykcyjne, ponieważ może to spowodować, że operatorzy opuszczą rynek szwedzki lub doprowadzi do sytuacji, w której gracze będą szukać możliwości uprawiania hazardu za pośrednictwem stron nielicencjonowanych.

Trzeba pamiętać, że rynek nielicencjonowanych gier hazardowych nigdy nie jest dalej niż jedno kliknięcie na klawiaturze komputera lub telefonu. Zgodnie z obowiązującą ustawą o grach licencjonowane firmy hazardowe mają motywację do zgłaszania podejrzeń o manipulację i są zachęcane do tego przez organizacje branżowe, podczas gdy nielicencjonowane firmy hazardowe mają niewielką lub żadną motywację do zgłaszania się na policję lub szukania innego sposobu współpracy z władzami szwedzkimi lub branżowymi organami współpracy transgranicznej.

Komunikat Spielinspektionen

Jednak zdaniem wielu ekspertów już teraz ograniczenia w Szwecji poszły zbyt daleko i taka sytuacja sprawia, że legalny rynek hazardowy nie rośnie w taki tempie jakby tego oczekiwano. Co więcej wiele osób coraz częściej wybiera serwisy bez licencji, na których ma większe możliwości produktowe.