Rosja: 1xBet mniej widoczny w wyszukiwarkach

w Świat, autor:

Po wprowadzeniu przez Rosję nowych wytycznych odnośnie walki z piractwem, bukmacher 1xBet notuje spadek w dół w wynikach wyszukiwania. Według badań organizacji Mediascope Data, bukmacher wypadł z czołowej „20” firm reklamowanych na serwisach wideo, po tym jak Rosja wypowiedziała wojnę piractwu.

1xBet na wielu rynkach gamingowych ma nienajlepszą reputację, m. in. właśnie za umieszczanie logo swojego serwisu na nielegalnych kopiach filmów. Nowa polityka rosyjskich władz wyraźnie uderzyła w działalność operatora zakładów wzajemnych, który na tym rynku funkcjonuje pod nazwą 1xStavka. Firma w pierwszym półroczu 2019 roku notowana była na 4. miejscu w rankingu reklam wideo, jednak w drugiej części roku spadła na miejsce 10.

Według danych serwisu SimilarWeb z października zeszłego roku, ruch na rosyjskiej wersji strony 1xBet spadł o dwie trzecie w porównaniu do lata 2019. Notowania bukmachera poprawiły się co prawda w grudniu, jednak należy liczyć się z kolejnymi spadkami, po tym jak walka z piractwem w Rosji zaczęła się na dobre.

Kraj, w którym problem piractwa istnieje od wielu lat, wydaje się w końcu słuchać właścicieli praw autorskich i zaczyna egzekwować postanowienia Antypirackiego Memorandum z 2018 roku, które jest na tę chwilę jedynym narzędziem w walce z tym nielegalnym procederem. Rosyjska Duma w ostatnim czasie przedłużyła jego ważność, po tym jak nie była w stanie doprecyzować założeń nowych przepisów mających na celu walkę z piractwem. Pracę nad projektem ustawy zostały więc odroczone.

Naszym zdaniem

Działający na licencji z Curacao bukmacher 1xBet w dalszym ciągu wydaje się balansować na granicy legalności w miejscach, w których świadczy swoje usługi. Co prawda niedawno udało mu się uzyskać bardzo korzystną licencję na działalność w Nigerii, a także nawiązać współpracę z e-sportową organizacją NA’VI, jednak jego reputacja w dalszym ciągu poddawana jest w wątpliwość. Świadczą o tym m. in. rozwiązane przez czołowe kluby Premier League umowy sponsorskie. Warto odnotować, że bukmacher 1xBet nie posiada licencji na prowadzenie działalności w Polsce, a za korzystanie z jego usług może grozić konsekwencjami z kodeksu karnego skarbowego.

Źródło: https://calvinayre.com/2020/02/03/business/1xbet-russia-advertising-video-piracy-crackdown/