Raport Graj Legalnie: wzrost obrotów bukmacherów w 2019 roku

w Polska, autor:

Stowarzyszenie Graj Legalnie, które działa na rzecz likwidacji szarej strefy w zakładach bukmacherskich w naszym kraju, opublikowało raport, według którego obroty bukmacherów online z licencją polskiego Ministerstwa Finansów wzrosły w porównaniu do roku 2018.

Obecnie w naszym kraju legalnie działa 17 operatorów zakładów wzajemnych. Łączne obroty tych podmiotów w 2019 roku osiągnęły poziom 6,7 miliarda PLN. Przełożyło się to na dochody do skarbu państwa w wysokości ponad 800 milionów PLN.

Pozycję lidera na polskim rynku utrzymał STS, którego obroty osiągnęły poziom 3,04 miliarda PLN. Mimo to jego udział w rynku spadł z 47,1 % w 2018 roku do 45,6 % w roku obecnym. Kolejne miejsca w tym rankingu zajęły Fortuna z udziałem na poziomie 31,3 % (przy 33,9 % w roku 2018), forBET z 6 % (4,4 % w 2018 roku) i Totolotek z 5 % (7,3 % w 2018 roku). Pozostałych 13 bukmacherów podzieliło między siebie 12,3 % branży.

Niestety, raport nie przyniósł wyłącznie pozytywnych informacji. Jak się okazało znaczący wzrost zanotowała również „szara strefa”, która obejmuje obecnie około 60 % rynku. Oznacza to, że obroty bukmacherów bez licencji MF osiągnęły obroty przekraczające znacznie 7 miliardów PLN. 

W związku z tym przedstawiciele Graj Legalnie wystosowali swoje postulaty: „Śladem innych państw europejskich w Polsce powinien powstać dedykowany urząd, który odpowiada za regulację rynku. Wyspecjalizowana jednostka o sprecyzowanym katalogu zadań – utworzona na wzór Gambling Commission z Wielkiej Brytanii czy Malta Gaming Authority – dawałaby szansę na efektywniejszy nadzór nad sektorem. Skutecznie przeciwdziałałaby również nawracającej szarej strefie”.

Naszym zdaniem

Mimo iż raport Graj Legalnie powinien ucieszyć legalnych bukmacherów online, jasne jest, że wzrost udziału szarej strefy w rynku sportowych zakładów wzajemnych z pewnością nie będzie dobrą informacją dla organów rządzących naszym krajem. Jasne jest, że większe obroty nielegalnych bukmacherów równają się mniejszym dochodom skarbu państwa, co pośrednio uderza również w obywateli naszego kraju. Naszych ustawodawców czeka teraz sporo pracy, by załatać luki w systemie. Miejmy jednak nadzieję, że ich ewentualne działania nie uderzą rykoszetem w licencjonowanych bukmacherów i graczy, którzy wybrali ich usługi. Być może dobrym pomysłem byłoby przeprowadzenie kampanii informacyjnej dla graczy wzorem Szwecji?

Źródło: https://www.money.pl/gielda/graj-legalnie-obroty-bukmacherow-wzrosna-o-29-r-r-do-ok-6-7-mld-zl-w-2019-r-6457703319197825a.html