Problem z kontami VIP w Wielkiej Brytanii

w Świat, autor:

W Wielkiej Brytanii przybiera na sile dyskusja na temat kont VIP w brytyjskich kasynach i zakładach wzajemnych. Na początku roku do mediów na wyspach wyciekła informacja o wnioskach z poufnego raportu brytyjskiego regulatora gier hazardowych (Gambling Commission), kontrolerzy zwracali uwagę na zagrożenia jakie związane są w programami VIP. Okazuje się, że programy członkowskie nagradzające graczy wpłacających wysokie stawki mogą wpłynąć na choroby związane z uzależnieniem od hazardy. 

Niedostateczna ochrona graczy

Regulator zebrał dane od dziewięciu operatorów i okazało się, że u jednego z nich wpłaty graczy VIP stanowią 83% depozytów mimo, że tylko 2% klientów posiada status specjalnego użytkownika. Co ciekawe w pozostałych przypadkach wpłaty VIP-ów do ogółu depozytów nie były niższe niż 20% przy równie rzadkiej liczbie graczy VIP (ok.1% graczy). Badanie komisji wykazało, że wśród graczy VIP odsetek osób z problemami hazardowymi jest aż jedenastokrotnie większy niż w przypadku ogółu społeczeństwa. 

Dodatkowo raport zwraca uwagę na fakt, że algorytmy firm hazardowych znacznie lepiej identyfikują graczy, którzy są mogą aplikować o status VIP niż wychwytują problemy tychże graczy. To właśnie niedostateczna ochrona graczy jest głównym zadaniem, które musza poprawić zakłady bukmacherskie i kasyna online w Wielkiej Brytanii. Tym bardziej, że w ostatnich miesiącach wyszło na jaw kilka przypadków, w których okazywało się, że swoimi praktykami niektórzy brytyjscy operatorzy powiększali uzależnienie swoich użytkowników (np. Oferując im bilety VIP na mecze piłkarskie czy też loty w klasie biznes). 

Konsekwencje nowych regulacji

Rzecznik Gambling Commission powiedział gazecie „The Guardian”, że w najbliższym czasie zostaną podjęte działania dotyczące rozwiązania ego problemu. Brytyjski regulator rozważa nawet zakaz programów VIP. Dla Spółek hazardowych może to oznaczać kłopoty, ponieważ z pewnością  takie restrykcyjne przepisy mogą w znaczącym stopniu wpłynąć na sumę obrotów, a w konsekwencji na zysk. Najlepszym dowodem na ty jest fakt, że od momentu ogłoszenia wniosków z raportu wartość giełdowa brytyjskich firm hazardowych spadła o ponad 1 miliard funtów.

Naszym zdaniem

W ostatnich tygodniach obserwujemy coraz śmielsze ruchy organów regulacyjnych związane z ochrona graczy przed uzależnieniami. Działania te przybierają różnie formy, niedawno informowaliśmy o ograniczeniu reklamy hazardowej w Szwecji. Naszym zdaniem w kolejnych latach zakłady bukmacherskie oraz kasyna online będą musiały w większym stopniu zwrócić uwagę na programy przeciwdziałania uzależnieniom i zaimplementować odpowiednie systemu wczesnego reagowania.

źródło: The Guardian