Powstaje fundacja zajmująca się walką z uzależnieniami hazardowymi.

w Polska, autor:

W Wielkiej Brytanii coraz częściej regulator rynku hazardowego podejmuje inicjatywy mające na celu walkę uzależnieniami. Niedawno do szkół w ramach przedmiotu PSHE (Personal, Social, Health and Economic) wprowadzono obowiązkowe lekcje edukacji hazardowej. Dzięki temu już od najmłodszych lat dzieci będą edukowane na temat zagrożeń wynikających z gier hazardowych. Gambling Commission nakłada również na operatorów obowiązek odprowadzania części swojego dochodu na rzecz organizacji GambleAware. Polska pod tym względem jest opóźniona, a tę sytuację postanowił zmienić Szymon Bartnicki były pracownik „Łączy nas piłka, Akademii Legii Warszawa i „Piłki Nożnej”, który zdecydował się założyć fundacje, której celem jest budowanie świadomości dot. uzależnienia od hazardu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem fundacja zacznie swoją działalność latem 2020

Pomysł narodził się wiele miesięcy temu. Później było to marzenie, a niedawno wreszcie uwierzyłem w jego realizację. Obecnie jest to mój cel i już wykonałem pierwsze kroki w kierunku jego realizacji. Jest nim fundacja, która będzie zajmować się minimalizacją szkód hazardowych. Hazard coraz częściej staje się niekontrolowany i patologiczny. Ludzie uzależniają się od niego, co prowadzi do niszczących skutków zarówno dla nich jak i ich rodzin i bliskich. Moja historia jest tego przykładem. Przez ponad 10 lat obstawiałem zakłady bukmacherskie. Bardzo szybko utraciłem nad tym kontrolę uzależniając się od gry. W tym roku miną 4 lata odkąd przestałem grać. Gdybym nie przestał, dziś najprawdopodobniej był już nie żył.

Szymon Bartnicki – autor projektu

Zaczęło się od bloga

5 kwietnia 2017 roku były dziennikarz postanowił założyć blog „Postaw na siebie”, w którym opisywał historię swojej choroby od pierwszych postawionych kuponów, po pobyt w ośrodku dla uzależnionych. Po kilku miesiącach funkcjonowania bloga okazało się, że osób walczących z uzależnieniem jest więcej, a wpisy na blogu w niektórych sytuacjach pomogły niektórym osobom rozpoznać swoją chorobą i zacząć z nią walkę. Wiadomości od czytelników stały się jednym z powodów, dla których Szymon Bartnicki postanowił się upublicznić i podjąć kolejne kroki w pomocy osobom uzależnionym. 

Pierwszą inicjatywą była seria wykładów profilaktycznych dotyczących uzależnienia. Dotychczas Bartnicki poprowadził 13 tego typu prelekcji skierowanych przede wszystkim dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych oraz dla zawodników występujących w Akadamiach Piłkarskich. 

Celem tych wykładów nie jest to, by próbować zabraniać tym młodym ludziom gry w zakłady bukmacherskie. Ich celem jest to, by mieli oni świadomość, że zakłady bukmacherskie to hazard, że hazard uzależnienia i jakiego są tego konsekwencje.

Szymon Bartnicki – autor projektu

Informacje dotyczące projektu można znaleźć na założonej 13 maja 2019 roku grupie „Postaw na siebie”. Obecnie liczy ona 200 członków wśród, których są hazardziści oraz ich rodziny, bo należy pamiętać o tym, że problem hazardowy dotyka nie tylko samego uzależnianego, ale również w dużym stopniu oddziaływuje na jego bliskich. Dlatego jednym z celów gruby facebookowe jest wymiana doświadczeń i wzajemne wsparcie.

Kolejny etap: start fundacji

Wszystkie dotychczasowe działania służyły pomocy i profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu. Szymon Bartnicki postawił sobie cel, żeby kolejnym krokiem była fundacja, która będzie zajmować się minimalizacją szkód hazardowych. Jej główne zadania będą koncentrować się na trzech obszarach: Pomoc, Edukacja oraz Profilaktyka. Tak autor opisuje każdy z nich:

1) POMOC
– w obszarze podejmowania świadomych decyzji dot. hazardu:
Czytelnicy bloga często proszą abym porozmawiał przez telefon lub przez Skype’a z osobą uzależnioną od hazardu. Wkrótce taka forma kontaktu będzie możliwa. Pomogę Ci dowiedzieć się więcej na temat hazardu. Podzielę się swoim doświadczeniem, odpowiem na Twoje pytania. Wskażę Ci, gdzie możesz znaleźć dalsze informacje, pomoc i wsparcie.

– w obszarze leczenia:
Zawsze powtarzam, że osoby uzależnione od hazardu oraz osoby współuzależnione pomocy powinny szukać u specjalistów: terapeutów w poradniach i w ośrodkach leczenia uzależnień. Rolą fundacji będzie wsparcie w uzyskaniu tej pomocy.

– W obszarze pomocy prawnej:
Długi i inne problemy prawne są zmorą hazardzistów i ich rodzin. Często jest to przeszkoda uniemożliwiająca podjęcie leczenia, a co za tym idzie powód kolejnych problemów. Już od pewnego czasu rozmawiam z kilkoma kancelariami prawnymi w celu nawiązania współpracy umożliwiającej profesjonalną pomoc prawną służącą minimalizacji szkód hazardowych.

2) EDUKACJĘ
Specjalnie przygotowane wykłady, na których dzielę się swoją hazardową historią oraz wiedzą pozyskaną podczas terapii. Podczas wykładu opowiadam o swoich doświadczeniach, przedstawiam definicje hazardu, sygnały świadczące o tym, że hazard staje się patologiczny oraz fazy rozwoju uzależnienia od hazardu.

– dla szkół podstawowych i średnich
– dla uczelni wyższych
– dla akademii i klubów piłkarskich
– dla firm
– dla innych organizacji

3) PROFILAKTYKĘ
Dotychczas moje działania w ramach profilaktyki dot. uzależnienia od hazardu dotyczyły bloga, wykładów oraz obecności w mediach. By skuteczniej zapobiegać niekorzystnym zjawiskom wynikającym z hazardu należy dążyć do zmniejszenia ryzyka na jakie narażeni są konsumenci. Do osiągnięcia tego celu potrzebne są działania – rządu i legalnych bukmacherów działających w Polsce. Ja zamierzam ich w tym wesprzeć. Odpowiedzialność społeczna, ochrona konsumentów, zapobieganie uzależnieniu, wykrywanie uzależnionych graczy oraz pomoc im – to obszary, w których mogę służyć bukmacherom swoim doświadczeniem.

Autor projektu zaprasza wszystkie osoby zainteresowane współpracą do kontaktu. Można go spotkać na platformie twitter, blogu postaw na siebie oraz wspomnianej grupie facebookowej.