Stosunkowo dobre wyniki branży hazardowej w Polsce

w Polska, autor:

Urzędnicy Ministerstwa Finansów przedstawili sprawozdanie z wpływu podatku od gier w pierwszym kwartale bieżącego roku. Okazuje się, że epidemia koronawirusa nie zachwiała mocno całym rynkiem w tym okresie, jednak nie można zapominać, że rozpoczynający się 1 kwietnia drugi kwartał był szczytowym okresem pandemii i z pewnością będzie to widoczne w wynikach.

Wpływy z podatku od gier w podziale na rodzaje gier

Dane publikowane przez Ministerstwo Finansów uwzględnia podział na rodzaje gier i stąd wiemy, że w Q1 2020 najwięcej do budżetu państwa odprowadziły gry liczbowe i co trzeba podkreślić wynik był lepszy niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. W Q12020 z tego tytułu do budżetu trafiło 211 264 mln złotych, natomiast w zeszłym roku była to kwota 177 925 mln złotych, nieznaczny wzrost zanotowano też w sektorze loterii pieniężnych Q12020 – 57 628 mln zł, Q12019 – 55 591 mln zł, dobrze miały się salony gier na automatach, które w opisywanym okresie odprowadziły do budżetu 7,5 mln złotych, podczas gdy w zeszłym roku było to jedynie 2,3 mln zł. Nie można zapominać o tym, że od zeszłego roku funkcjonuje w Polsce legalne kasyno online, które posiada monopol. Dzięki tej działalności budżet państwa został zasilony o 30 mln zł co jest prawie podwojeniem zeszłorocznego wyniku. Wpływ koronawirusa zauważalny jest w sektorze kasyn naziemnych, ponieważ zamknięte od 13 marca placówki odprowadziły mniej pieniędzy z podatku niż w zeszłym roku. W pierwszym kwartale obecnego roku było to blisko 93 miliony, natomiast w tym samym okresie w 2019 była to kwota 108 mln złotych.

Zakłady wzajemne ze wzrostem rok do roku

Rynek legalnych zakładów wzajemnych dobrze wszedł w nowy rok i jesteśmy bardzo ciekawi co pokażą wyniki za drugi kwartał. Pomimo faktu, że praktycznie w połowie marca wszystkie wydarzenia sportowe zostały odwołane to w okresie od 1 stycznia 2020 r do 31 marca 2020 polskim bukmacherom udało się zwiększyć przychody w porównaniu z pierwszym kwartałem 2019 i tym samym odprowadzić do budżetu 204 858 mln złotych w porównaniu. Jednocześnie był to pierwszy raz od trzech lat kiedy to wynik kwartał do kwartału był gorszy, ponieważ w Q4 2019 odnotowano wpływ do budżetu państwa z tytułu podatku od gier w wysokości 241 235 mln złotych.