Pismo PIGRiB do PZPN i Ekstraklasy ws. opłat

w Polska, autor:

Pandemia związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa z Wuhan i wywoływana przez niego choroba Covid-19 sparaliżowały branżę sportową, a co za tym idzie skomplikowały również działanie wielu innych gałęzi gospodarki. Przedsiębiorstwa, które wyjątkowo mocno odczuły odwoływanie lub zawieszanie kolejnych wydarzeń sportowych, to przede wszystkim operatorzy zakładów wzajemnych, którzy w tej chwili zostali skazani na skupienie swoich ofert wokół gier i zakładów na e-sport. 

Żeby przetrwać te trudne czasy, konieczne stało się ograniczanie wydatków. W związku z tym, zrzeszająca branżowych operatorów Polska Izba Gospodarcza Branży Rozrywkowej i Bukmacherskiej zwróciła się do Polskiego Związku Piłki Nożnej i zarządu PKO Ekstraklasy z prośbą o anulowanie pobieranych przez nich opłat. Jednocześnie opublikowała na swojej stronie specjalny komunikat, w którym ustosunkowuje się do podjętej inicjatywy:

„W związku z nadzwyczajną sytuacją, tj. pandemią koronawirusa COVID 19, podjęliśmy działania mające na celu zmniejszenie negatywnych dla operatorów zakładów wzajemnych skutków finansowych  wynikających z wprowadzonych w kraju ograniczeń i zakazów w zakresie organizacji imprez sportowych. Zdajemy sobie sprawę, że wydarzenia ostatnich dni dotykają wszystkich, zarówno w sferze prywatnej jak i biznesowej. Mamy nadzieję, że dzięki dialogowi i wzajemnemu zrozumieniu uda nam się wypracować rozwiązania wspierające wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój polskiego sportu. Z uwagi na powyższe skierowaliśmy do PZPN oraz spółki Ekstraklasa S.A. wniosek w sprawie anulowania na okres pandemii opłat pobieranych przez te podmioty. Liczymy na zrozumienie i przychylność w tym trudnym okresie.”

W swoim piśmie do zarządów PZPN i Ekstraklasy, PIGRiB motywuje swoją decyzję o wystosowanie jakiej prośby wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który nakłada zakaz organizacji dużych imprez, w tym również sportowych. Idzie za tym również wynikające z niego zawieszenie rozgrywania meczów Ekstraklasy i innych przez zespołów reprezentujących biało-czerwone barwy. Izba zaznaczyła przy tym, że data wznowienia rozgrywek w dalszym ciągu nie jest znana, podobnie jak to, kiedy uda się w końcu opanować pandemię. W liście do władz obydwu podmiotów zaznaczyła, że w związku z tym przychody branży drastycznie spadły i właśnie z tego powodu Izba prosi o „całkowite zrezygnowanie z pobierania przez PZPN i Ekstraklasę S.A. wynagrodzenia za korzystanie z wyników meczów co najmniej do czasu wznowienia rozgrywek”

Na chwilę obecną licencjonowani polscy bukmacherzy w ramach umowy z obydwiema organizacjami bukmacherskimi muszą płacić im 0,5% swoich przychodów, przy czym suma minimalna wynosi 10 000 PLN na miesiąc. Jednocześnie, Izba domaga się pilnego wykreślenia przepisu art. 31. ust. 2. ustawy z dnia 19.11.2009, wedle którego legalni operatorzy zakładów wzajemnych zobowiązani są uzyskać zgodę od krajowych organizatorów zawodów ludzi lub zwierząt na wykorzystywanie ich wyników. 

Naszym zdaniem

Wyjątkowa sytuacja, w jakiej znalazły się branże sportowa i gamingowa wymaga kompromisów, nawet jeśli jedna ze stron ma być na tym stratna. Do tej pory obydwie branże działały w symbiozie i doskonale uzupełniały się w dziedzinie promowania sportu. Teraz przyszedł czas, by współpracowały na rzecz minimalizacji strat każdej z nich. Podjęte teraz decyzje będą rzutować na przyszłość zarówno sportu jak i zakładów bukmacherskich. Pozostaje więc mieć nadzieję, że obu stronom uda się wypracować konsensus, który zadowoli każdą z nich i pozwoli na dalszą współpracę dla dobra sportu, kibiców i graczy.

Źródło: https://pigbrib.pl/pismo-do-pznp-i-ekstraklasy-w-zwiazku-z-sytuacja-wywolana-koronawirusem/