Nowy podatek hazardowy we Włoszech

w Polska, Świat, autor:

Kolejne obciążenie fiskalne będą musieli ponieść włoscy operatorzy hazardowi po tym jak włoski rząd ogłosił wprowadzenie nowego podatku w wysokości 0,5% od obrotu zakładów sportowych. 

Ustawa o przebudzeniu elementem tarczy antykryzysowej

Przyjęty przez włoskich parlamentarzystów Dectero Rilancio – czyli dekret o przebudzeniu jak sama nazwa wskazuje ma pobudzić włoską gospodarkę dotkniętą epidemią koronawirusa. Jednak jak zwraca uwagę wielu ekspertów branża bukmacherska jest jedną z tych która poniosła bardzo odczuwalne straty w związku z pandemią i jest to kolejny cios w ostatnich latach dla włoskich firm działających w branży hazardowej. Przypominamy, że we Włoszech obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących marketingu hazardowego i branża zakładów w trakcie pandemii liczyła raczej na poluzowanie obowiązującego prawa niż na kolejne obciążenie dla finansów. Rządzący zapewniają, że środki pozyskane z nowego podatku mają być wykorzystane w ramach działań na rzecz ożywienia włoskiego sportu.

Aktualna sytuacja i komentarze

Już teraz włoscy operatorzy muszą odprowadzać do budżetu państwa 20% przychodów brutto z gier hazardowych w zakładach naziemnych (z wyłączeniem wyścigów konnych) i 24% przychodów brutto od zakładów postawionych w wersji online. Natomiast na operatorów kasyn online nałożony jest podatek w wysokości 25% Gross Gambling Revenue.

Moreno Morasco, prezes Stowarzysznia LOGiCO, które zrzesza największych włoskich operatorów już wcześniej skrytykował nowe propozycje, nazywając je nieodpowiednimi i niezrównoważonymi dla włoskiego rynku zakładów sportowych. Morasco w stanowczych słowach stwierdził, że podwyższony poziom opodatkowania operatorów zakładów sportowych jest prezentem dla świata przestępczego we Włoszech.