Norweski regulator nakazuje blokowanie nielegalnych stron

w Świat, autor:

Jedna z największych grup hazardowych na świecie Kindred, która w swoim portfolio ma marki takie jak Unibet, 32red jest w sporze z Lotterinemnda (Krajowa Rada Loterii) – nieformalnym regulatorem w tym państwie. W kwietniu ubiegłego roku organ wydał nakaz blokowania stron Grupy Kindred oferowanych na rynek norweski. Operator hazardowy odwołał się od tej decyzji, ale odwołanie zostało odrzucone.

Tło sporu o oferowanie usług w Norwegii

Od dłuższego czasu Kindred udostępnia swoje strony hazardowe m.in. Unibet, Maria Casino, Storspiller i BingoLottstift w języku norweskim, w walucie norweskiej oraz zapewniając obsługę klienta dla osób norweskojęzycznych. Oprócz tego do promocji wykorzystywano osoby popularne w Norwegi oraz korzystano z norweskich serwisów prasowych i norweskich kanałów mediów społecznościowych. 

Regulator zwócił uwagę, że zgodnie z ustawą jedynym podmiotem, który może oferować produkty hazardowe na terenie Norwegii jest państwowy Norsk Tipping. Wodpowiedzi Kindred argumentował, że przepisy nie precyzują czy prawo hazardowe odnosi się do hazardu skierowanego „do obywateli Norwegii”, czy hazardu, który ma miejsce „w Norwegii”. Kindred jest zdania, że organ regulacyjny nie ma uprawnień do podejmowania decyzji w sprawie gier oferowanych z Malty, bez ingerowania w suwerenność innego kraju. Ponadto Kindred argumentował, że wyłączne prawo Norsk Tipping do oferowania niektórych gier i loterii stanowi ograniczenie zasady swobodnego przepływu usług.

Odpowiedź organu regulacyjnego

Lotterinemnda w odpowiedzi powołała się na wytyczne Datakrimutvalget, komitetu rządowego ds. zwalczania cyberprzestępczości, w tym hazardu online.

W normalnych przypadkach, gdy strona internetowa jest tworzona przez obcokrajowców za granicą i publikowana na zagranicznym serwerze, nie będzie to podlegać jurysdykcji Norwegii. Można przewidzieć wyjątki od tej zasady, jeśli na przykład istnieją strony, które są specjalnie zaprojektowane do użytku w Norwegii i negatywne konsekwencje ujawniają się głównie lub wyłącznie tutaj. Przykładem są strony internetowe z usługami gier hazardowych, które udostępniane bezpośrednio na rynku norweskim, na przykład przez stronę z tekstem w języku norweskim. Można to uznać za przestępstwo, które zostało popełnione za granicą, ale które ma skutek w Norwegii i dlatego musi podlegać karze w miejscu, w którym występuje skutek.

fragment wytycznych Datakrimutvalget

Z kolei drugi argument Kindred Gropu, mówiący o tym że ​​decyzja ingerowała w suwerenność Malty, również został odrzucony, ze względu na to, że operator nie poddał się kontroli.