Malta: rekordowa kara za nielegalny hazard

w Świat, autor:

Organ zajmujący się regulacją branży hazardowej na Malcie, Malta Gaming Authority (MGA), nałożył na firmę Blackrock Media Ltd rekordową karę za oferowanie usług hazardowych bez pozwolenia. 

MGA ogłosił, że ukarana firma zapłaciła karę w wysokości 2,34 miliona euro w ramach ugody zawartej z regulatorem. Rekordowa grzywna została nałożona za „prowadzenie serwisu hazardowego przez maltański podmiot prawny bez posiadania wymaganych uprawnień”.

Lokalna gazeta Malta Today ogłosiła, że Blackrock Media należy do holenderskiej firmy Blackrock Entertainment N.V., która jest operatora licencjonowanego na Curacao kasyna Wild Sultan. Ustalono, że szefem firmy Blackrock Media jest Anthony Debono. Z kolei maltańskie służby doszły do wniosku, że jego firma „przetwarzała płatności dla i od graczy jako część serwisu gamingowego, który nigdy nie posiadał odpowiednich uprawnień”.

Maltański sekretarz usług finansowych Silvio Schembri stwierdził, że nałożona kara jest sygnałem, że regulator MGA traktuje swoje zadania bardzo poważnie. Dodał również, że kara pokazuje, że rząd zaangażował się w wypełnienie zaleceń zeszłorocznego raportu komitetu MONEYVAL, który jest organem Rady Europy odpowiedzialnym za przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy.

Powyższy raport negatywnie ocenił zdolność maltańskich władz do zapobiegania tego typu nielegalnym procederom. W raporcie stwierdzono m. in., że kary jakie groziły za brak informacji dotyczących faktycznych właścicieli tego typu podmiotów nie były skuteczne, odstraszające ani proporcjonalne do wykroczenia.

Naszym zdaniem

Wiele wskazuje na to, że władze Malty wzięły zalecenia Rady Europy bardzo poważnie. W ostatnim czasie ujawniono, że tamtejszy regulator branży hazardowej MGA odmówił przyznania licencji 13 operatorom w pierwszej połowie 2019 roku. Na tym jednak nie poprzestano – pod koniec grudnia MGA zawiesiło również licencję firmy Zero Seven Gaming, znanej z prowadzenia popularnego w Niemczech serwisu typu fantasy sport, Sport.guru. Żeby odzyskać wiarygodność przed sporządzeniem raportu zwrotnego do MONEYVAL, maltańskie władze dokładają wszelkich starań, by uszczelnić swój rynek, który do tej pory uchodził za jeden z najbardziej liberalnych w Unii Europejskiej. Wiele wskazuje na to, że gamingowe Eldorado w tym wyspiarskim kraju na Morzu Środziemnym niedługo się skończy.

Źródło: https://calvinayre.com/2020/01/09/business/malta-regulator-record-penalty-unauthorized-gambling/