Malta: cofnięcie licencji operatorowi fantasy sports

w Świat, autor:

Maltański Organ ds. Gamingu (Malta Gaming Authority – MGA) ogłosił, że cofa licencję przyznaną operatorowi The Daily Fantasy Football Company Ltd. Powodem było jawne złamanie przepisów dotyczących realizacji wypłat swoich klientów w ramach 9. regulacji przepisów dotyczących zgodności i egzekwowania gier.

MGA uzasadniło swoją decyzję w oświadczeniu, w którym w następujący sposób wyliczyło złamanie obowiązujących przepisów:

  • Niedotrzymanie zobowiązań wobec graczy w odpowiednim czasie lub Organ ma powody, by sądzić, że jest to nieuchronne w związku z wynoszącymi 3 483,89 euro zobowiązaniami The Daily Fantasy Football Company wobec funduszy należących do graczy.
  • Niedokonanie terminowej zapłaty wszystkich sum należnych Organowi, The Daily Fantasy Football Company w szczególności nie uiściło odpowiedniego podatku, opłat urzędowych i wyrównawczych.

Firma prowadziła do tej pory dwie strony internetowe o tematyce fantasy sportowej – playthesix.com oraz thefantasyfootball.com. W związku z odebraniem licencji, w obydwu serwisach nie można już rejestrować kont ani wpłacać depozytów. Mimo to, strony będą w dalszym ciągu online, ponieważ ich klienci muszą mieć dostęp do swoich środków w tych serwisach.

Władze spółki mają co prawda jeszcze możliwość odwołania się od decyzji maltańskiego regulatora, jednak z ich oświadczeń podanych na stronie wynika coś innego: „Zamykamy operacje typu daily fantasy sports na stronach playthesix.com oraz thefantasyfootball.com. Dziękujemy za wasze wsparcie i dziękujemy za granie z nami przez te wszystkie lata! Życzymy Wam wszystkiego najlepszego!”.

Naszym zdaniem

Wszystko wskazuje na to, że MGA wzięła się bardzo ostro za operatorów gamingowych, którzy nie stosują się do obowiązujących na Malcie przepisów. Niedawno informowaliśmy o wysokiej karze dla Blackrock Media oraz o zawieszeniu licencji dla spółki Zero Seven Gaming. Kraj, który dotychczas był uważany za prawdziwy raj dla firm gamingowych działających na terenie UE robi obecnie wiele, by dostosować się do obowiązujących w unijnych krajach przepisów. Odebranie licencji operatorowi za zaległości w sumie przekraczającej nieco 3 tysiące euro mówi bardzo wiele o zmianach jakie nastąpiły w tym wyspiarskim kraju. MGA dała jasny sygnał, że nie pozwoli na łamanie prawa na swoim rynku, a interes graczy będzie od tej pory stawiać na pierwszym miejscu.

Źródło: https://sbcnews.co.uk/sportsbook/2020/02/10/malta-mga-terminates-the-daily-fantasy-football-company-licence/
https://calvinayre.com/2020/02/10/business/malta-gaming-authority-cancels-fantasy-sports-operator-license/