Łotwa: wyższe podatki dla operatorów naziemnych

w Świat, autor:

Kolejny kraj wprowadza zwiększenie podatków dla bukmacherów. Tym razem Łotwa wzięła się za wprowadzanie zmian w podatku od gier hazardowych, który zacznie obowiązywać już od 1. stycznia przyszłego roku. Co ciekawe, podatek ten będzie dotyczył wyłącznie bukmacherów oferujących swoje usługi w punktach naziemnych. Bukmacherzy internetowi oraz ich afiliaci, będą póki co mogli odetchnąć z ulgą.

W ramach nowych przepisów, stała opłata dla operatorów automatów do gier wzrośnie z 4 164 euro do 5 172 euro. Zmianie ulegną także opłaty dla operatorów gier stołowych, takich jak ruletka – dotychczasowe opłaty wzrosną z dotychczasowych 23 400 euro do obecnej opłaty wynoszącej 28 080 euro. Strona rządowa zapowiada, że wkrótce wprowadzone zostaną dalsze zmiany w prawie podatkowym dotyczącym tej branży, które obejmować będą kolejne podwyżki.

Działania rządu Łotwy w trosce o graczy

Jednocześnie, łotewski Inspektorat ds. Loterii i Hazardu, czyli organ odpowiedzialny za nadzór nad regulacjami dotyczącymi gier losowych w tym kraju, wydał oświadczenie, w którym przestrzega obywateli Łotwy o ryzyku płynącym z uprawiania hazardu przez Internet, a dokładniej fałszywych loteriach i kradzieży. Organ ten zaleca dokładnie sprawdzać, czy dana usługa nie jest, aby oszustwem, zanim gracze postanowią udostępnić swoje dane i wpłacić pieniądze.

Nie jest to jedyna tegoroczna inicjatywa rządowa skierowana do obywateli uprawiających hazard. Łotysze mający problemy z hazardem mogą zwrócić się o pomoc do wspieranych przez rząd organizacji, które zajmują się leczeniem tego typu uzależnień, m. in. zapewniając darmowe wsparcie ze strony psychologa dla uzależnionych oraz ich rodzin.

Nasz zdaniem

Powoli kończący się rok obfitował w różnego rodzaju inicjatywy rządowe na terenie sporej części krajów Unii Europejskiej, które miały na celu regulację rynku hazardowego lub wprowadzenie obostrzeń i podwyżek podatków, gwarantujących dodatkowe wpływy do budżetu. Głównym założeniem wszystkich tych inicjatyw było jednak najczęściej przeciwdziałanie uzależnieniu od hazardu, który w części krajów UE, jak np. w Wielkiej Brytanii, stał się istotnym problemem. Naszym zdaniem, programy mające na celu uświadamianie obywateli o ryzykach wynikających z uprawiania hazardu oraz leczenie nałogowych hazardzistów powinny być dostępne we wszystkich krajach, w których tego typu działalność jest legalna. Przy okazji sami radzimy pamiętać, by grać odpowiedzialnie.