Litwa wprowadza ostrzeżenia w reklamach hazardu

w Świat, autor:

Na Litwie zostanie wkrótce wprowadzone nowe prawo, wedle którego we wszystkich reklamach usług gamingowych mają pojawiać się ostrzeżenia dotyczące zagrożeń płynących z uprawiania hazardu. Ustawa została ostatnio przegłosowana przez tamtejszy sejm i ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2020 roku.

Propozycja wprowadzenia nowych legislacji spotkała się z aprobatą większości posłów litewskiego parlamentu i została przegłosowana już w pierwszym czytaniu. Odpowiedzialność za nadzór nad egzekwowaniem nowych przepisów spoczywać będzie na tamtejszym Organie ds. Kontroli Gamingu. Będzie ona również decydować o tym co ma pojawić się w treści komunikatu ostrzegawczego.

Autorem ustawy jest poseł Mykolas Majauskas. Powiedział on, że: „Hazard nie jest sam w sobie złem, jednak wraz z rozwojem branży, ważne jest, by móc kontrolować związane z nim rynko i zminimalizować negatywne konsekwencje. Nie ma powodu, by wkładać kij w szprychy kół rynku w sposób, który zepchnąłby go z jego drogi, ale przynajmniej trzeba zamontować na nim światła. W ramach przepisów, zobligujemy Organ ds. Gamingu, by ustalił jasne zasady i opracował adnotacje, które będą się za każdym razem zmieniać. Oczekujemy również odpowiedzialnego i rozsądnego podejścia do tego jak te przypisy jak te przepisy powinny być egzekwowane. Przykładowo, nie będą stosowane wobec brandingu firm hazardowych na strojach koszykarzy”.

Poseł dodał również, że Litwa będzie w stanie powielić przepisy systemowe w wielu krajach Unii Europejskiej: „Inne kraje, które w UE mają podobne problemy, twierdzą, że: po pierwsze musimy się edukować; po drugie musimy pomóc tym, którzy mają problemy; po trzecie, musimy pomóc ludziom, których bliscy mają problemy z hazardem. Jednym z podstawowych narzędzi potrzebnych do rozwiązania problemów jest edukacja publiczna, edukacja poprzez kampanie społeczne”.

Naszym zdaniem

Podczas gdy kraje w Europie Zachodniej, takie jak Hiszpania, prześcigają się we wprowadzaniu coraz bardziej radykalnych rozwiązań dotyczących reklamowania hazardu, Litwa prezentuje rozsądne i wyważone podejście wprowadzając ostrzeżenia na reklamach usług gamingowych. Rozwiązanie to powinno chronić osoby potencjalnie zagrożone ryzykiem związanym z uzależnieniem od hazardu, nie godząc przy tym w interesy rynku gamingowego, który gwarantuje wpływy do państwowego budżetu.

Źródło: https://sbcnews.co.uk/sportsbook/2020/02/11/lithuania-introduces-warnings-on-all-gambling-ads/