Kolejny bukmacher pod lupą brytyjskiej Komisji ds. Hazardu

w Świat, autor:

Wybuchł kolejny niemały skandal związany z zakładami bukmacherskimi na Wyspach. Tym razem brytyjska Komisja ds. Hazardu weźmie pod lupę bukmachera Betway. Operator pozwolił jednemu ze swoich klientów sprzeniewierzyć ponad 370 tysięcy funtów, które wcześniej skradł swoim szefom.

Graczem, który dopuścił się karalnego czynu okazał się Ben Jones, kierownik jednej z hurtowni firmy The Cake Decorating Company, która jak sama nazwa wskazuje zajmuje się na co dzień sprzedażą produktów do dekorowania tortów i ciast. 30-latek będący ciężkim przypadkiem uzależnienia od hazardu kradł miesiąc w miesiąc na przestrzeni trzech i pół rok sumy sięgające 30 000 funtów, doprowadzając firmę, w której pracował na skraj bankructwa. Został za to skazany przez Sąd Koronny miasta Nottingham na karę trzech lat pozbawienia wolności, biorąc pod uwagę okoliczność łagodzącą, którą było jego uzależnienie sklasyfikowane przez biegłych lekarzy jako „zaburzenie psychiczne”.

Teraz, szefowie firmy, dla której Jones pracował żądają od bukmachera Betway zadośćuczynienia za szkody jakie spowodował u nich nałóg ich byłego menedżera. Właściciel The Cake Decorating Co. Daniel White stwierdził: „Bardzo się zawiedliśmy. Firmy bukmacherskie mają prawny obowiązek, by zapobiegać graniu za skradzione pieniądze (…). Nie przeprowadzono odpowiednich działań zapobiegających praniu pieniędzy, przez co zostaliśmy narażeni na to przestępstwo.”

Szefowi firmy wtóruje prokurator Katrina Wilson: „Jako że Betway nie sprawdzał pochodzenia pieniędzy, z których korzystał oskarżony, firma szuka porady, czy nie należy im się zadośćuczynienie. Oskarżony wspiera ich w tych działaniach. Przyznał się, że jego działania wiązały się z uzależnieniem od hazardu, które wymknęło się spod kontroli. Nie podlegał kontrolom, ponieważ był menedżera i nikt nie sprawdzał jego działań.”

Całej sprawie przyjrzy się teraz brytyjska Komisja ds. Hazardu, która w lipcu tego roku nałożyła na bukmachera Ladbrokes Coral karę w wysokości 5,9 miliona funtów za brak podjęcia środków zapobiegających wykorzystywaniu przez jego klientów pieniędzy pochodzących z kradzieży. Wiele wskazuje na to, że bukmachera Betway, który w zeszłym roku zanotował obroty na poziomie 283 milionów funtów czekają teraz podobne sankcje.

Naszym zdaniem

W kontekście ostatnich ustaw i inicjatyw mających na celu ograniczenie szkodliwości hazardu w Zjednoczonym Królestwie, pewne jest, że kolejny duży skandal z branży bukmacherskiej nie rozejdzie się po kościach. Zadba o to surowa Komisja ds. Hazardu, która w ostatnich miesiącach sieje postrach wśród bukmacherów w UK. Faktem jest, że wskaźnik uzależnień od hazardu w Wielkiej Brytanii jest bardzo wysoki, więc uważamy, że wysokie kary dla bukmacherów nie dbających o bezpieczeństwo swoich klientów są jak najbardziej uzasadnione. Ponadto, naszym zdaniem Betway powinien zwrócić środki, które Ben Jones u nich przegrał, gdyż najprościej mówiąc operator ten nie wywiązał się z obowiązków, do których był prawnie zobligowany.