Karty kredytowe zakazane w hazardzie w UK.

w Świat, autor:

Sporą aktywnością wykazuje się w ostatnich tygodniach brytyjski regulator rynku Gambling Commission. Jak podaje The Guardian organ nadprożu na Wyspach Brytyjskich przygotowuje się do wprowadzenia zakazu przyjmowania depozytów bezpośrednio z kart kredytowych dla wszystkich operatorów działajacych na tym rynku. Celem planowanych regulacji jest ochrona graczy podatnych na uzależnienia związane z hazardem.

Nowe regulacje na rynku hazardowym w UK

Według źródeł gazety Gambling Commission ogłosi wkrótce zmiany, o których wprowadzenie od dłuższego czasu postulują organizacje charytatywne zajmujące się uzależnieniami. Głównym zapisem ma być całkowity zakaz używania kart kredytowych do zasilania kont w zakładach bukmacherskich i kasynach online. Zapisy maja również dotyczyć popularnych portfeli elektronicznych takich jak PayPal, Neteller czy Skrill. W trakcie prac nad zapisami okazało się, że w zeszłym roku bukmacherzy akceptacją kart kredytowych ułatwiali zagrożonym graczom obchodzić limity bankowe i wydawać nawet 150 000 funtów dziennie. 

To nie jedyne kroki jakie planuje podjąć organ regulacyjny. Wczoraj informowaliśmy, że pod lupę zostały wzięte konta VIP i prawdopodobnie w kolejnych tygodniach Gambling Commision zakaże prowadzenia programów dla tego typu graczy. Dziś okazuje się, że do warunków uzyskania licencji na prowadzenie kasyn i zakładów bukmacherskich online w Wielkiej Brytanii dojdzie członkostwo GamStop, czyli w programie, który pozwala osobom uzależnionym ochronę przed powrotem do hazardu online.

Oczekiwana zmiana ustawy hazardowej

Działania regulatora związane są z rosnącymi oczekiwaniami, że rząd przyjrzy się ustawie hazardowej wprowadzonej przez gabinet Tony’ego Blaira w 2005 roku. Krytycy przepisów zwracają uwagę, że liberalizacja doprowadziła do braku kompleksowej ochrony użytkowników zakładów bukmacherskich i kasyn skrzętnie wykorzystywane jest przez spółki branżowe do powiększania zysku w mocno konkurencyjnym środowisku. Zmiany mogą przejść przy akceptacji społeczeństwa, ponieważ bukmacherzy nie mają ostatnimi czasy dobrej prasy. 

Naszym zdaniem

Brytyjski rynek bukmacherski jest jednym z najbardziej rozwiniętych na świecie. Wiele rządów czerpie z rozwiązań brytyjskich i zazwyczaj zmiany regulacyjne wpływają na politykę bukmacherów na pozostałych rynkach. Nie można zaprzeczyć, że obecnie proponowane rozwiązania przyczynią się przede wszystkim do podjęcia realnej walki z zagrożeniami wynikającymi z hazardu i pod tym kątem należy je ocenić pozytywnie.

Źródło: The Guardian

AKTUALIZACJA: Gambling Commission oficjalnie potwierdziła wprowadzenie przepisu mówiącego o blokowaniu obstawiania za pieniądze z depozytów, których źródłem są karty kredytowe. Przepisy zaczną obowiązywać na terenie Wielkiej Brytanii od 14 kwietnia 2020 r.