GVC ogranicza straty z powodu COVID-19

w Świat, autor:

Spółka GVC Holdings przewiduje, że jej zysk operacyjny EBITDA  za miesiąc marzec będzie niższy o 50 milionów funtów (260 milionów PLN), a nie jak początkowo zakładano o 100 milionów funtów. Zmniejszenie strat grupa zawdzięcza swoim działaniom łagodzącym wpływ koronawirusa na jej wyniki finansowe.

Grupa miała dobry początek roku, jednak konieczność zamknięcia punktów naziemnych i odwołanie wydarzeń sportowych miała „znacznie zmniejszyć przychody począwszy od połowy marca. GVC oszacowało, że odpływ gotówki w skali miesięcznej zostanie ograniczony do około 15 milionów funtów. Grupa planuje jednak, że dalsze działania mają na celu zbilansowanie zysków i strat na poziomie zerowym. 

Dzięki dobremu otwarciu 2020 roku, firma zdołała zanotować 1% wzrostu ogólnych przychodów netto za I kwartał oraz wzrost przychodów netto z działalności online na poziomie 16% rok do roku, dzięki lepszym wynikom na wszystkich ważnych dla firmy rynkach. Warto jednak odnotować, że przychody z działań naziemnych zanotowały spadek o 19% na samym rynku brytyjskim i o 3% w całej Europie. Za przyzwoite wyniki finansowe firmy odpowiadają więc przede wszystkim bardzo dobre wyniki z gier online, z których przychody wzrosły o 20%. 

Szef GVC Hodings, Kenneth Alexander, wypowiedział się na temat najbliższych działań firmy:

„Odpowiadamy w sposób zdecydowany, poprzez wprowadzenie szerokiego zakresu środków mających zapewnić ludziom bezpieczeństwo, wzmocnić naszą pozycję finansową, ograniczyć odpływ gotówki, zachować stanowiska pracy i utrzymać zachęcającą ofertę dla klientów. Jestem pewien, że wyjdziemy z tego okresu silni i będziemy mogli wykorzystać szereg możliwości na wzrost, które wierzymy, że są dla nas dostępne”.

GVC liczy, że pomóc ograniczyć koszty pozwoli mu rządowy program mający na celu pokrycie wynagrodzeń pracowników, którzy zostali wysłani na bezpłatny urlop oraz ulgi podatkowe. Te dwie opcje mają pozwolić zaoszczędzić firmie 20 milionów funtów miesięcznie.

Naszym zdaniem

Chociaż obecny czas jest bardzo trudny dla GVC, firma może wyjść z niego obronną ręką, w dużej mierze dzięki wsparciu jakiego rząd brytyjski udziela firmom na tamtejszym rynku. Legalni polscy bukmacherzy nie mogą liczyć na tego typu wsparcie, przez co miejsca pracy ludzi zatrudnionych w ich punktach naziemnych są teraz bardzo mocno zagrożone. Polscy operatorzy zakładów wzajemnych zwrócili się do rządu z prośbą o zmniejszenie stawki podatkowej od gier z 12% do 10%. Miejmy nadzieję, że władze potraktują ten apel poważnie, tym bardziej, że legalne zakłady generują miliardowe obroty i gwarantują setki milionów złotych do budżetu w formie podatków

Źródło: https://sbcnews.co.uk/sportsbook/2020/04/06/gvc-in-robust-position-after-halving-covid-losses-to-50m-a-month/